https://www.gerb.bg/bg

Енергийният регулатор на ЕС : Европа все още се нуждае от руски втечнен газ

Снимка: iStock by Getty Images

Енергийният регулатор на ЕС предупреди, че блокът все още трябва да внася руски втечнен природен газ (LNG), за ​​да избегне енергиен шок, въпреки че група държави-членки се опитват да забранят покупките на гориво от Москва, пише Financial Times.

Acer, енергийният надзорен орган на блока, каза в петък, че към усилията за ограничаване на рекордния внос на руски втечнен природен газ в Европа „трябва да се подхожда предпазливо, тъй като доставките на тръбопроводен газ от страната се очаква да спаднат в края на годината.

Намаляването на руския внос на втечнен природен газ трябва да се обмисли постепенно“, каза Acer в доклад, който подчертава трудността за ЕС да балансира енергийната сигурност със стремежа да удари финансите на Русия чрез намаляване на покупките на газ.

Контролният орган, който следи отблизо енергийния пазар на Европа за неблагоприятни развития, играе водеща роля в координирането на националните регулаторни органи.

Въпреки че ЕС успя да замени руския тръбопроводен газ с втечнен природен газ след пълномащабното нахлуване на Кремъл в Украйна през 2022 г. , световният газов пазар все още е напрегнат.

Енергийните пазари бяха нестабилни тази година, на фона на опасенията за възможна ескалация на войната на Израел с „Хамас“ и конфронтация с Иран, въпреки че до момента повишенията на цените на петрола и газа бяха относително ограничени.

До голяма степен ЕС смекчи отказа си от руския тръбопроводен газ, като увеличи покупките си на LNG от страната, както и от други доставчици.

Сега Русия е вторият по големина доставчик на втечнен природен газ за блока след САЩ, като представлява 16 процента от общия внос миналата година. Според Kpler, доставчик на данни, 15,5 милиона тона руски втечнен природен газ, закупен от страните от ЕС миналата година, са с близо 40 процента повече от общия обем през 2021 г.

Дипломати от ЕС казват, че страни, включително Швеция, Финландия и балтийските държави, настояват ЕС да наложи незабавна пълна забрана на руския LNG, стъпка, която ще изисква единодушие от държавите-членки. Представители на държавите-членки ще лобират пред Европейската комисия относно плана следващата седмица.

Това е особено важен въпрос за страните около Балтийско море, каза дипломат, участващ в преговорите.

Но горивото се внася от страни като Франция, Испания и Белгия, а част от него се продава на Германия и нейните централноевропейски съседи, които се опитват да намалят енергийните разходи за индустрията.

Контролният орган на ЕС също така изрази загрижеността си относно използването на нови правомощия от отделни държави-членки „за временно ограничаване на доставките на газ, включително втечнен природен газ, от Русия и Беларус„, отбелязвайки, че подобни ходове могат да засегнат дългосрочните договори за доставка, договорени с Москва преди инвазията в Украйна през 2022 г.

Нарушаването на такива договори може да принуди европейските компании да плащат солидни неустойки.

Новите правомощия бяха подкрепени от Европейския парламент миналата седмица, но все още изискват окончателно одобрение от държавите-членки.

Регулаторът подчерта, че прекратяването на доставките по тръбопроводи от Русия през Украйна до ЕС тази година ще намали доставките на газ в блока с 13,6 милиарда кубически метра, или около 4 процента от общото потребление през миналата година.

Изтичането на договора за транзит ще прекрати потоците през един от само двата оставащи тръбопроводни маршрута от Русия към Европа; другата отива под Черно море към Турция и България.

Като цяло европейският внос на газ от Русия е намалял с около две трети от нивата преди инвазията, въпреки че доставките се пренасочиха от тръбопроводи към LNG.

В допълнителен знак за потенциално напрежение в рамките на ЕС по отношение на енергийната сигурност, Австрия, Унгария, Чехия и Словакия предупредиха, че германската такса върху транспортирането на газ от страната може да ги принуди да увеличат руския внос.

Комисията каза, че „едностранните национални мерки под формата на ограничения за износ или налози на трансгранични изходни точки излагат на риск енергийната солидарност„. Тя отказа да коментира дали ще започне съдебно производство срещу Германия, което Австрия поиска.

spot_img

РЕКЛАМА

spot_img
Екип на News24sofia.eu
Екип на News24sofia.euhttp://wwww.news24sofia.eu
"Нюз 24 София" (www.news24sofia.eu) е водещият продукт от портфолиото на водещата дигитална медийна компания "Нюз 24 София" Нашата мисия е да информираме, да намираме, да анализираме и да забавляваме читателите, избрали нашите платформи. Новинарският портал "Нюз 24 София" (www.news24sofia.eu) е национален и е най-бързо развиващата се медия България. Тя стартира на 1 септември 2017 година. Медията е независима, изключително лоялна към читателите си и отговорна към хората, за които пише. Екипът е изграден от журналисти с богат професионален опит и млади репортери. Благодарение на екипа оператори, които са на разположение по 24 часа в денонощието, "Нюз 24 София" (www.news24sofia.eu) винаги разполага с актуални кадри и видео от всяко събитие. "Нюз 24 София" (www.news24sofia.eu) показва всички гледни точки, поставя проблеми и предлага решения. Среща ви както с хора от политиката, държавните институции, бизнеса и спорта, така и с представители на ъндърграунда и светските хроники. Целта, която екипът ни си е поставил, е създаването на една интелигентна и обективна медия. Всеки наш читател е и наш репортер – със сигнал, снимка или видеоклип.

Още от рубриката

„Гардиън“: Предизвикателствата пред Иран

Катастрофата с хеликоптера на иранския президент Ебрахим Раиси се...

The Atlantic: Президентът на Иран е мъртъв

Иранският президент Ебрахим Раиси е мъртъв и сега властите...

„Хамас“ публикува изявление след „болезнения инцидент“

"Хамас" публикува изявление след катастрофата с хеликоптера на иранския...

С какъв хеликоптер може да е пътувал Раиси?

Иранският президент и външният министър все още са в...

Турция и Саудитска Арабия са готови да помагат на Иран

Властите издирват хеликоптера на президента Раиси

Би Би Си: Какво означава „твърдо кацане“ в авиацията?

Терминът се използва основно от руските медии

Реклама

spot_img

Продължете да четете

Разследват схема за строителни измами в страната

Прокуратурата във Варна разследва строителни измами, ощетили жители на...

Американец хванал жена си да слага отрова в кафето му

Осъдиха на три години условно жена, опитала се да...

Българин задигна такси в Румъния и завърши в ареста

Българин открадна таксиметров автомобил в Румъния, съобщават БТА и...

Лекарите продължават да се борят за живота на ранените при тежката катастрофа в Пловдив

Влошило се е обаче състоянието на пожарникаря, върху когото падна дърво по време на спасителната акция

България ще извърви пътя към Еврозоната, убедени са икономисти

Заради високата инфлация нямаше как да влезем в Еврозоната...

РЕКЛАМА

spot_img

РЕКЛАМА

spot_img

Общество

РЕКЛАМА

https://www.gerb.bg/bg

Криминални

РЕКЛАМА

https://www.gerb.bg/bg