Реклама

https://www.gerb.bg/bg

Назначенията в администрацията – изцяло политизирани

Снимка: / Тодор Стефанов – Информационна агенция News24sofia.eu

Изцяло политизиран е изборът на ръководителите на висшите публични назначения в изпълнителната власт. Това стана ясно при представянето на анализ на Български институт за правни инциативи от д-р Теодор Славев, ръководител на проекта „Граждански мониторинг на публичните назначения – стратегически инструмент за добро управление„.

Фокусът на анализа е насочен върху държавните агенции в изпълнителната власт – 94 структури, без техните териториални подразделения. В анализа влизат държавните агенции, държавните комисии, административните структури, създадени с нормативен акт, държавно-обществените консултативни комисии към Министерски съвет, съвети към МС и областни администрации. Ръководителите на въпросните структури са изправени и подложени на корупционен риск и неправомерно влияние. Те изпълняват важни функции в разработването и изпълнението на политики, като при немалка част от работата на тези органи има материални интерес. Като пример за такъв материален интерес д-р Славев даде Националната агенция за приходите (НАП).

По-големият проблем остава публичността и информацията как работят структурите и органите на изпълнителната власт.

По думите му винаги, когато се сменя правителството, има значителна промяна и на ръководителите на функциите313 души са били сменени като ръководители на 94 структури за периода от 2009 г. до 15 юли 2022 г. През този период обаче въобще не се спазвала мандатността, която е регламентирана със закон. От анализа стана ясно още, че почти всяка дейност на държавата се приема като кариеризъм, а всяка нова структура – като разширяване и окопаване на държавните служители в администрацията. Започва да се оформя и разбирането за висшата държавна служба, като директори на дирекции и ръководители на структури. За тези длъжности обаче се изисква предприемаческа култура и разбиране от потребностите на гражданите.

Централен остава въпросът за независимостта на агенциите, като е много трудно да се изследва тяхната независимост. В някои случаи ръководител на определена структура е много близък до министъра и е част от политическа сила, но ефектите от работата му, които се оценяват, са високи. Най-значим индикатор по отношение на независимостта, е участието на ръководителите на структури в мрежи – така получават собствен авторитет и тежат повече на мястото си в целия комплекс на държавната администрация, обясни д-р Славев.

Д-р Исидора Димова от Българския институт за правни инициативи изтъкна, че при различни проучвания се констатират недостатъци и дефицити в държавните агенции – припокриване и дублиране на функциите им с министерства, ограничен капацитет за политики, липса на парламентарен контрол и др. От 2009 г. досега са сменени петима председатели на ДАНС като само Димитър Георгиев се задържа на поста повече от две години, посочи тя.

От 2009 г. ръководителите на Агенцията по вписванията се задържат от няколко месеца до не повече от 3 години.

Изводите са от анализа на правния институт са, че има недобра структура на системата, неспазване на ключови принципи на демокрацията и доброто управление при назначаване и освобождаване от дадена длъжност и наличие на множество възможности за политическо влияние при назначенията.

Д-р Мартин Граматиков добави, че най-често срещаният подход в ЕС при назначения също е политическият. Логиката тук е, че всяко едно правителство, за да може да осъществява своите политики, трябва да има доведени хора, да ги споделят и да ги прилагат. Въпросът, по думите му, е къде е прозрачността и участието на обществото за този вид назначения.

Директорът на Българския институт за правни инициативи Биляна Гяурова се надява чрез представянето на анализа да бъде стимулирана сериозна дискусия не само за модернизирането на администрацията, но и за кадровото ѝ реформиране. Разговорът за реформата в администрацията е разговор, който на фона на всички събития остана встрани, но не трябва да се залъгваме, че този разговор не е важен, защото начинът, по който е организирана една администрация и управлявана от една или друга партия, се отразява на всички граждани, подчерта Гяурова.

spot_img

Реклама

spot_img

Още от рубриката

The Hill: Русия изпусна момента за голям пробив на фронта

В момента Русия използва всички свои сили, за да...

Байдън: Студентите могат да протестират, но не и да правят безредици

Президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че студентските демонстрации...

Скупщината подкрепи новото правителство на Сърбия

Скупщината - парламентът на Сърбия, одобри новото правителство, оглавявано...

„Галъп“: Църквата ни традиционно се ползва с високо доверие

Църквата е сред институциите, които традиционно се ползват с...

Кои са възможните кандидати за нов Патриарх?

За втори път в най-новата ни църковна история ще...

Русия излага трофейни западни оръжия от Украйна преди 9 май

Западни танкове и военна техника, заловени от руските сили...

Реклама

spot_img

Продължете да четете

WSJ: Путин не стои зад смъртта на Навални

Американските разузнавателни агенции установиха, че руският президент Владимир Путин...

Румънец задигна алкохол за над 3700 лв. от магазин в Плевен

Задържаха румънец, откраднал алкохол за над 3780 лева от...

Ситуацията на фронта се влошава, призна украинското командване

Обстановката на фронта е сложна и има тенденция към...

САЩ призовава Китай и Русия да не използват AI за разполагане на ядрени оръжия

Държавния департамент за контрол на оръжията в САЩ призова Китай...

„Ислямска държава“ пое отговорност за атентата в Афганистан

Групировката "Ислямска държава" (ДАЕШ) пое отговорност за смъртоносната стрелба...

Земетресение от 6,5 по Рихтер удари Япония

Няма данни за пострадали и нанесени сериозни материлани щети

Сергей Шойгу иска по-бързо и повече оръжия

Необходимо е да се увеличи обемът и качеството на...

РЕКЛАМА

spot_img

РЕКЛАМА

spot_img

Общество

РЕКЛАМА

https://www.gerb.bg/bg

Криминални

РЕКЛАМА

spot_img