https://www.gerb.bg/bg

Засипаха с критики проекта на промяна на Конституцията (ОБНОВЕНА)

Снимка: БГНЕС

Засипаха с критики проекта за промяна в Конституцията, внесен от ПП/ДБ, ГЕРБ/СДС и ДПС. Критиките дойдоха както от представители на институции – обект на промените, така и на съсловни магистратски организации, така и от президентството и неправителствени организации.

Законопроектът бе внесен от 166 народни представители от парламентарните групи на ГЕРБ/СДС, ПП/ДБ и ДПС на 28 юли 2023 г.

Днес се проведе първото заседание на парламентарната комисия, ръководена от депутата от ГЕРБ Радомир Чолаков. Заседанието започна в 15 часа и продължава повече от 4 часа.

Още в началото Радомир Чолаков анонсира, че едно изменение на Конституцията не може да се подчинява на конюнктурни съображения и тясно партийни интереси и призова да бъдат изоставени всякакви партийни разсъждения. Обърна се и към народните представители, които ще решават днес, а след 10-15 години „трябва да заварят нормална държава“ и без да са в парламента.

Председателят на Комисията заяви и че когато се гласува проектът за промени в Конституцията на първо четене в петък, гласовете в подкрепа за промени в Основния закон ще са 166 гласа и няма как да са 180 гласа – промените няма да минат през бърза писта. Ако проектът събере над 160 гласа, то предложенията за промени между първо и второ четене ще се обсъдят не по-рано от 2 и не по-късно 5 месеца.

По думите му, ако партиите се обединят за 2 месеца ще се върви по метода за най-малкото общо кратно – да се върви бързо по основните промени в Конституцията. Упражнете цялото си влияние и поискайте 5 месеца, призова Чолаков към края на заседанието съсловните и гражданските организации, които присъстваха и взеха отношение относно проекта за промени в Конституцията.

Депутатите от ПП/ДБ Никола Минчев и Надежда Йорданова представиха заложените изменения в законопроекта. С предложените промени в Конституцията вносителите имат следните цели:

– Гарантиране на независимостта на съда и отчетност на прокуратурата;

– Разделяне на ВСС на два отделни органа, като се създава Прокурорски съвет. Предвижда се мнозинство на професионалната квота във ВСС. Осем от общо 15 члена следва да се избират пряко от съдиите; Петима от Народното събрание като шефовете на ВКС и ВАС са членове по право във ВСС. Предвидено е ограничение в състава на органа.

– Реформата на прокуратурата, която да гарантира нейната отчетност и ефективност – ограничават се правомощията на главния прокурор, ограничаване на функциите на прокуратурата в наказателното производство, въвежда се елемент и на децентрализация в прокуратурата;

– Укрепване на правата на граждани чрез достъпа до конституционно правосъдие;

– Укрепване на парламентаризма в България и парламентът да не се разпуска при предсрочни парламентарни избори и да не заседава в периода на предизборна кампания; Предлага се и промяна в начина на назначаване на служебния кабинет – президентът да има право на избор измежду определен брой лица, по-експертен характер, така че служебният кабинет да се фокусира върху провеждането на изборите, без да се намесва в предизборната кампания.

Първото изказване дойде от Емилия Друмева от правния екип на президента. Тя не е съгласна с промените в статута на служебното правителство с аргумент, че служебният кабинет е предназначен да обслужва конституционният парламентарен модел. Няма доказана необходимост за промяна статута на служебното правителство, изтъкна тя.

Според нея промените в Конституцията следва да се правят само с Велико Народно събрание, защото засягат ядрото на формата на държавното управление.

За главния прокурор и механизма за назначаване и освобождаване на председателите на ВКС и ВАС, проф. Друмева посочи, че с това предложение статута на тримата големи се приравнява на едни административни ръководители. Тя не е съгласна и с намаляването на мандатите им на 5 години.

Проф. Друмева подкрепя идеята за ограничаване правомощията на главния прокурор, както и предложението да има индивидуална конституционна жалба в Конституционния съд.

За разделянето на ВСС на два самостоятелни съвета, тя посочи, че отсъствието на пленума в сегашните предложения се отклонява съществено от същността на самата съдебна власт.

Представляващият Висш съдебен съвет (ВСС) Боян Магдалинчев коментира конституционните промени в частта за съдебната власт. Той се обяви против разделянето на ВСС на два отделни органа.

Заместник-главният прокурор Мария Павлова настоя първо за широк дебат по темата за промените в Конституцията. Част от направените предложения не са съобразени в Конституционния съд и не могат да бъдат приети от Обикновено Народно събрание, каза Павлова. Според нея, ако ВСС бъде разделен на два отделни органа, ще има по-раздута администрация.

Тя счита за необмислена промяна да се ограничи правото на главният прокурор да сезира Конституционния съд. Според Павлова липсват сериозни мотиви за изменението на Конституцията.

Елена Каракашева, заместник-главен прокурор при Върховната административна прокуратура (ВАП), призова депутатите да не отнемат възможността на прокуратурата да защитава обществения интерес.

„Правосъдие за всеки“, които бяха основни поддръжници на ПП/ДБ за промени в Конституцията, но оттеглиха подкрепата си още преди внасянето на законопроекта, заявиха, че виждат „тежки компромиси в сглобката.“

Тежките компромиси са от нуждата да се съберат 166 подписа, но те водят до извода, че нещо ще се промени, но де факто никаква промяна няма да настъпи„. Думите са на председателя на гражданската организация „Правосъдие за всеки“ Велислав Величков. Той призова проектът да не се приема, да се оттегли и да се върне на вносителите.

Част от идеите в проекта не са български, а идват от Венецианската комисия, продължи да критикува той, като все пак отчете, че ако проектът за промени в Конституцията се приеме, между първо и второ четене трябва да се седне и да се работи текст по текст.

Велислав Величков е против главният прокурор да ръководи прокурорския съвет във ВСС. Главният прокурор трябва да е представителна фигура, да издава методически указания, но да се ограничи силно надзорът за законност и влиянието, което има, за да няма още от същото, настоя той.

От „Правосъдие за всеки“ настояват и за критерии за допустимост относно индивидуалната конституционна жалба.

spot_img
spot_img
Тодор Стефанов
Тодор Стефановhttp://www.news24sofia.eu
Тодор Стефанов е най-разпознаваемото лице на „новата“ българска журналистика. Той е един от първите представители на младата журналистиката в България и е от малцината, които преди повече от няколко години насочиха прожекторите към живота на т.нар. „изгонените сираци”. Наричат го скандален, нецензурен, циничен, но думата, която го определя е една – истина. Стефанов винаги показва истината, дори, когато тя не се харесва на никого. Култовите му текстове в най-успешните български вестници са четени от млади поколения българи. Името на Стефанов отдавна вече е нарицателно, заради скандалните му електронни репортажи, необикновените статии за обикновени хора и обществените експерименти, които той провежда – и в медиите, и на хартия. Разкритията на Тодор Стефанов, относно случващото се в социалните домове с изоставените български деца, също са пример за постоянството в работата му. Данните за тези ужасяващи злоупотреби стигат и до Европейския Парламент, с което мащабът на журналистическата му работа се увеличава значително.

Още от рубриката

Председателят на Камарата на представителите оцеля при опит да бъде отстранен от поста

Камарата на представителите на САЩ (долната камара на Конгреса)...

Ким чен Ун подчерта подкрепата си за Путин по повод Деня на победата

Севернокорейският лидер Ким Чен Ун изрази "твърда подкрепа и...

ВМРО-ДПМНЕ печели изборите в РСМ (ОБНОВЕНА)

Дясната опозиция в Северна Македония спечели голяма победа на...

Отбелязваме Деня на Европа и Деня на победата над нацизма

Отбелязваме Деня на Европа и Деня на победата над нацизма.  От...

Жандармерия и маскирани полицаи обградиха жп гарата в Горна Оряховица (ВИДЕО)

Спешна намеса на Жандармерия и маскирани полицаи се наложи...

Загинали военни при атака в Афганистан срещу унищожаването на маковите полета

Трима талибански служители по сигурността бяха убити в Северен...

Москва обеща на Лондон отговор за изгонването на военното аташе

Експулсирането на военния аташе от Великобритания и действията по...

Израел и „Хизбула“ размениха удари

Израел извърши въздушни удари в Южен Ливан. Ливанската групировка...

Реклама

spot_img

Продължете да четете

Сингапур спира обучението на F-16 след инцидент

Министерството на отбраната на Сингапур временно преустановява обучението на своя...

Сърбия подписа споразумение за свободна търговия с Китай

Днес Китай и Сърбия се споразумяха да следват "споделено бъдеще",...

ISW: И през 2024 г. основната цел на Русия е превземането на Донецка и Луганска области

Украински официални лица продължават да подчертават, че основната цел...

Италия спаси 90 бедстващи мигранти в Средиземно море

Италианската хуманитарна група "Спешна помощ" съобщи в събота, че...

„Комерсант“: Кримският мост е бил взривен с ракетно гориво

Руските разследващи държат на маршрута през България

Стрелба в софийския квартал „Люлин“! (СНИМКА)

Изстрелите най-вероятно са от въздушна пушка, а причината - спор за паркомясто

Тунберг глобена за блокадата на парламента в Швеция през март

Екoактивистката Грета Тунберг в сряда беше глобена от съда в Швеция...

РЕКЛАМА

spot_img

РЕКЛАМА

spot_img

Общество

РЕКЛАМА

https://www.gerb.bg/bg

Криминални

РЕКЛАМА

https://www.gerb.bg/bg
https://www.gerb.bg/bg