"Одитният доклад на Сметната палата от 338 страници е безапелационно институционално потвърждение на всичко, за което Институтът за пътна безопасност предупреждава през последните години."

Това заявяват от Института по пътна безопасност (ИПБ) в своята позиция във връзка с публикуването на доклада на Сметната палата. От него стана ясно, че над половин милиард лева са се натрупали във Фонда за безопасност на движението за повишаване на пътната безопасност, но огромна част от средствата остава неизразходвана.

Институтът определя действията на политическото ръководство като системен провал. Проблемът не е в количеството средства, а в липсата на "управление, правила и контрол".

Единият ключов проблем, който институтът изтъква, е именно неефективното контролиране на парите. Разглежда се периодът на първия мандат на Иван Демерджиев (22 септември 2022 г. - 6 юни 2023 г.). Тогава не е създадено специализирано звено за управление на този Фонд, няма оценяване и класиране на проектите по конкретни критерии и няма прозрачност при разходите. Организацията по управлението, както и планирането и оценката на резултатите, са неефективни въпреки че средствата са достатъчни. Затова от института смятат, че Демерджиев дължи публичен отговор.

"Когато едно ръководство докаже, че е абсолютно неспособно да управлява основния си финансов ресурс, то няма как да управлява хората и системата за сигурност", казва се в позицията на ИПБ.

"Мрачна теза" на института е, че държавата не е наясно с конкретния брой на жертвите си. Тя идва от факта, че броят на загиналите и на ранените в резултат на ПТП според Министерство на здравеопазването се разминава с данните на Министерство на вътрешните работи "в резултат на липсата на системен обмен на информация", както се казва в доклада на Сметната палата.

Така националната статистика става изцяло ненадеждна, констатират от ИПБ:

"Когато една държава не може дори да преброи правилно и надеждно своите жертви и ранени, тя е абсолютно неспособна да изгради работеща стратегия за тяхното спасяване."

От института категорично заявяват, че обществото има право да очаква не оправдания, а лична и политическа отговорност:

"Настояваме за незабавни действия за реформиране на Фонда и уеднаквяване на системите за данни между МВР и МЗ. Само така средствата, събрани от гражданите, могат да започнат да изпълняват истинската си цел - да спасяват човешки живот."