Бившият народен представител и лидер на "Величие" Ивелин Михайлов закри "Исторически парк" край Варна.

Това той обяви на Фейсбук профила си.

"Вярвах, че Исторически парк ще бъде сплотяващ за българите, а самите те го отритнаха", заяви Михайлов.

"Преди години вярвах, че българите имат нужда от нещо, което да ги сплотява и да им дава повод да се гордеят с рода си. Сега знам, че много малка част имат действителна нужда от това. Няма да полагам усилия в посока, която не е желана", допълни още той.

Припомняме, че през годините "Исторически парк" и Ивелин Михайлов бяха във фокуса на множество проверки, като срещу Михайлов са подавани сигнали за извършени престъпления, свързани с финансирането на "Исторически парк", продажби на имоти, инвестиционни схеми и набиране на средства от вложители.

В края на 2025 година Антикорупционната комисия започна разследване на мащабна схема за имотни измами и пране на пари, свързана с партия "Величие".

Разследването беше започнато във връзка с твърдения от публикации в медиите и сигнали от народни представители, свързани с дейността на финансова пирамида, ръководена от лидера на "Величие" Ивелин Михайлов покрай "Историческия парк". По време на разследването бяха повдигнати обвинения на 7 души за участие в организирана престъпна група, свързана с корупция.

Разследване на "Капитал" пък установи, че през 2025 година дружествата, свързвани с Ивелин Михайлов, са натрупали запори за над 2,1 млн. лв.

През 2023 г. временна парламентарна комисия заключи, че паркът функционира като финансова пирамида. Тогава ДАНС и НАП започнаха разследвания, а доклад на агенцията, предоставен на депутатите, съдържаше данни за връзки между Михайлов и руски служби. Скоро след това временната комисия се разпадна заради напускането на шестима депутати. Докладът беше изпратен към прокуратурата, заедно със засекретена част с информация от ДАНС. Междувременно Народното събрание беше разпуснато, а "Величие" влезе в 51-ото Народно събрание след решение на Конституционния съд.