Омбудсманът се обяви срещу разделянето на помощта за отопление на два транша
Велислава Делчева настоява помощта да остане еднократна или изборът да е на гражданите
Целевата помощ за отопление е социално право, а не инструмент за управление на бюджетния дефицит. Това заявява омбудсманът Велислава Делчева в становище до Министерството на труда и социалната политика по проекта за изменение и допълнение на Наредба № РД-07-5 от 2008 г. за условията и реда за отпускане на целева помощ за отопление, публикувана в Портала за обществени консултации на 16 юни т.г.
Общественият защитник изразява сериозни резерви към предложението помощта за отопление да се изплаща на два отделни транша вместо еднократно, както е досегашната практика и настоява за преразглеждане на решението. Целта е да се гарантирана възможността гражданите сами да избират начина, по който ще получат полагащата им се отоплителна помощ.
Според Делчева всяка промяна в начина на предоставяне на тази подкрепа трябва да бъде съобразена преди всичко с потребностите на хората, които разчитат на нея, а не единствено с бюджетни съображения.
Тя изтъква, че значителна част от правоимащите домакинства се отопляват с дърва, въглища, пелети и други твърди горива, които обичайно се закупуват предварително и в по-големи количества още в началото на отоплителния сезон. По нейни думи разделянето на помощта на две части може да затрудни хората да осигурят необходимото гориво навреме или да ги принуди да търсят заеми и допълнителни средства.
В становището се посочва още, че в много населени места доставчиците изискват плащане при доставката, а закупуването на по-малки количества впоследствие често е свързано с по-високи разходи. Това би намалило реалния ефект от социалната подкрепа и би поставило в по-неблагоприятно положение най-уязвимите домакинства.
Омбудсманът предупреждава, че подобна промяна може да доведе до невъзможност за своевременно закупуване на гориво, риск от ограничаване на отоплението през зимните месеци, задлъжняване и влошаване на здравословното състояние на възрастни хора, хора с увреждания, самотно живеещи лица и семейства с деца.
"Социалното подпомагане следва да се основава на уважение към човешкото достойнство и на доверие към гражданите, а не на предположението, че държавата трябва да взема решения вместо тях", категорична е Делчева.
Тя предлага, ако бъде въведена възможност помощта да се изплаща на два транша, това да става единствено по желание на правоимащото лице или семейство, като изборът между еднократно и разсрочено изплащане да бъде заявяван още при подаването на молбата декларация.
Преди 25 минути
Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. Вижте нашата политика за бисквитките повече тук.Приемам
Съдържанието на News24sofia.eu и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на агенция News24sofia.eu, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на News24sofia, посочване на източника и добавяне на линк към www.www.news24sofia,eu. Използването на графични и видео материали, публикувани в News24sofia.eu , е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
Този сайт е защитен от Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.
Copyright © 2026 - Информационна агенция News24Sofia. Всички права запазени.