https://www.gerb.bg/bg

АКФ подозира, че институции подпират проекта на Вълка за инсинератор до Павликени

Снимка: Stock by Getty Images

Антикорупционният фонд (АКФ) е провел собствено разследване във връзка проекта на фирмата „Петрургия“ на Румен Гайтански – Вълка за изграждане на мащабен инсинератор в района на село Върбовка в община Павликени. Планираният капацитет на съоръжението е достатъчен за изгаря отпадъците от цяла България, а дори и Европа, съобщават от АКФ.

От разследващата неправителствена организация заявяват, че в рамките на разследването са установили редица нарушения и поводи за съмнения в безпристрастността на ангажираните със случая институции, които ще бъдат представени допълнително.

За днес е насрочено първо заседание Върховния административен съд (ВАС) по казуса.

От Антикорупционния фонд посочват, че Румен Гайтански е дългогодишен ключов играч в бизнеса с отпадъци.

Отбелязват още, че проектът за инсинератора е провокирал протести в общините Павликени и Севлиево през 2022 г. От АКФ допълват, че имало съмнения относно прозрачността и законността на процедурите по съгласуване и одобряване на инвестиционното намерение, както и опасения, че инсинераторът ще вреди на общественото здраве и околната среда.

Инвестиционното намерение е било представено публично в края на 2021 г. От АКФ изтъкват, че за подаване на становища по проекта е бил определен срок само от един месец – от 6 декември 2021 г. до 6 януари 2022 г.). Било обявено, че се предвижда да бъде изграден завод за каменна вата със собствен енергоизточник – инсинератор с капацитета 1160 тона RDF дневно.

Заявеният огромен капацитет дефакто би превърнал един от най-плодородните земеделски райони на Дунавската равнина в център на изгарянето на отпадъци на България„, коментират от Антикорупционния фонд.

Във връзка с проекта се водят няколко съдебни дела, като до момента съдът се произнася в полза на „Петрургия“. Казусът е достигнал до ВАС след отсъждане на Административен съд – София област в полза на фирмата на Гайтански. Делото във Върховния административен съд е образувано през 2023 г. по касационна жалба от сдружение „Ти решаваш“ и директора на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) във Велико Търново срещу съдебното решение. От АКФ изтъкват, че оспорването постановление е издадено от съдия Емил Желев, който бил бивш кадър на закрития Специализиран наказателен съд. Според юридическия екип на организацията решението е формалистично и по същество не се основава на закона. Съдът дори дописал процедурата, като въвел допълнително изискване за заявяване на особено мнение на датата на заседанието, каквото не се съдържало в закона.

Спорът е по отношение на решение на директора на РИОСВ от 203 г., с което се спира реализирането на инвестиционното намерение. „Петрургия“ оспорва решението пред административния съд, като твърди, че то е трябвало да бъде базирано на становището на Екологичен експертен съвет от зимата на 2022 г., което е в полза на инсинератора. От АКФ обясняват, че преди екоинспекцията във Велико Търново да издаде решението си обаче, през пролетта на 2023 г. е проведен втори Екологичен експертен съвет, който дал отрицателно становище по проекта.

Според правния експерт в АКФ Лора Георгиева решението на Административен съд – София област не отчита, че по закон експертният съвет е помощен орган към екоинспекцията и само директорът на РИОСВ има правомощия да взима решения.

В допълнение, в случая е имало две самостоятелни основания за провеждане на нов експертен екологичен съвет – от една страна, двамата гласували „против“ членове на съвета, са депозирали особени мнения в законовия срок, а от друга страна, Регионалната здравна инспекция е изразила съмнения в безопасността на проекта, поради непълнота на представената от инвеститора документация„, обяснява тя.

От АКФ посочват още, че в производството пред Административния съд като свидетел на фирмата на Румен Гайтански се явява бившият директор на РИОСВ Цонка Христова, под чието председателство е проведен първият експертен съвет.

Чисто юридически буди недоумение допускането на свидетелски показания за обстоятелства, за които има неоспорени писмени доказателства. От друга страна, подобно поведение от страна на г-жа Христова като бивш директор на специализирания държавен орган, призван да отстоява публичния интерес от безопасна околна среда и съхранена природа дава повод за сериозни съмнения в нейния интегритет„, коментира Лора Георгиева.

spot_img

РЕКЛАМА

spot_img

Още от рубриката

Орбан: Роберт Фицо е между живота и смъртта

Министър-председателят на Словакия Роберт Фицо е между живота и...

Депутати си спретнаха бой в парламента в Тайван

Тайвански депутати се блъскаха, дърпаха и удряха в парламента...

Мъж простреля друг с пневматичен пистолет след кавга в Шумен

Мъж простреля друг след кавга в Шумен, съобщава БНР....

Израелският кабинет дълбоко разделен за бъдещето на Газа

Разногласията в израелското правителство относно войната в Газа излязоха...

Реклама

spot_img

Продължете да четете

ЕС призовава Грузия да оттегли закона за „чуждестранните агенти“

Днес Европейският съюз призова Грузия да оттегли своя спорен...

Около 500 000 агнета пласирани по Великден у нас

Около 500 000 агнета са пласирани по Великден. Това...

Министерството на спорта обясни защо не финансира Федерацията по вдигане на тежести

Българската федерация по вдигане на тежести продължава да няма...

За лятото ЕС мобилизира пожарникари срещу огнената стихия

Плановете на Европейския съюз за предстоящия сезон на горските...

РЕКЛАМА

spot_img

РЕКЛАМА

spot_img

Общество

РЕКЛАМА

https://www.gerb.bg/bg

Криминални

РЕКЛАМА

https://www.gerb.bg/bg