Южна Корея ще приеме всички севернокорейски военнопленници, участвали във войната на страната на Русия и попаднали в украински плен, ако те пожелаят да се установят на южнокорейска територия. Това заяви южнокорейското външно министерство, цитирано от Би Би Си.

От Сеул подчертаха, че се противопоставят на всяко връщане на севернокорейски военнопленници в Русия или Северна Корея против тяхната воля.

Позицията на южнокорейските власти се основава на конституционната доктрина на страната, според която всички корейци на Корейския полуостров се считат за граждани на Република Корея, независимо дали живеят на север или на юг от демилитаризираната зона.

Темата придоби актуалност след появата на данни за участието на севернокорейски военнослужещи в бойните действия на руска територия.

През юни 2024 г. Русия и Северна Корея подписаха нов Договор за всеобхватно стратегическо партньорство, който предвижда взаимна помощ при въоръжено нападение срещу една от страните. Споразумението беше определено от Москва и Пхенян като най-тясната форма на военно-политическо сътрудничество между двете държави от края на Студената война.

След украинската операция в руската Курска област през август 2024 г. Москва започна постепенно да признава участието на севернокорейски военнослужещи в отбраната на региона. Според руската позиция те действат на международно призната руска територия и оказват помощ съгласно двустранния договор между двете страни.

Украйна на свой ред съобщи за пленяването на севернокорейски войници по време на бойните действия в района на Курск. Киев публикува и видеозаписи с разпити на военнослужещи, за които твърди, че са граждани на Северна Корея.

Участието на севернокорейски сили в конфликта предизвика остри реакции от страна на САЩ, Южна Корея и редица западни държави, които го определиха като опасна ескалация на войната.

За Южна Корея въпросът има и хуманитарно измерение. Досега Сеул традиционно е приемал севернокорейски граждани, успели да избягат от режима в Пхенян, като им предоставя гражданство, социална подкрепа и възможност за интеграция в южнокорейското общество.

Изявлението на външното министерство показва, че същият подход ще бъде приложен и към севернокорейските военнопленници, ако те изразят желание да не се завръщат в Северна Корея.