https://www.gerb.bg/bg

Донев: До 3 години можем да влезем в ОИСР (СНИМКИ)

Снимка: БГНЕС

България покрива голяма част от критериите за членство в Организацията за икономическо сътрудничество (ОИСР) и при мобилизация на отговорните институции може да стане член на организацията до 3 години.

Това заяви министър-председателят Гълъб Донев, който прие в министерски съвет председателят на ОИСР Матиас Корман, който е в България, за да представи доклада на организацията за напредъка на страната ни. На събитието в Министерски съвет присъстваха и редица членове на правителството – Никола Стоянов, Крум Зарков, Атанас Пеканов, Донев, Лазар Лазаров, Росица Карамфилова.

За България членството в ОИСР не се разглежда като карта за достъп в клуба на богатите. За България това е приобщаване към ценностите на организацията за свобода, демокрация, върховенство на закона, закрила на правата на човека, както и на отворена, конкурентоспособна и прозрачна пазарна икономика. Това е основен външнополитически приоритет на страната ни, който намира широка политическа подкрепа. (…) Първоначалната ни оценка показва, че България покрива до голяма степен критериите за членство, можем да станем пълноправни членове на ОИСР до 3 години при мобилизация на всички отговорни институции. Това е нашата цел и сме убедени, че можем да разчитаме на подкрепата на секретариата на ОИСР„, представи амбициите на страната ни служебният министър-председател.

ОИСР отбелязва напредъка на България в процеса по присъединяване към организацията и това, че правилната политика на вашето правителство очерта пътя към постигане на реформите, които трябва да се извършат в полза на хората в България и подобряването на икономическото благосъстояние. Оценяваме високо широката политическа подкрепа за приемането на България в ОИСР, това е много важна и силна основа. Успяхте да постигнете сериозен напредък в периода, в който управляваше вашето правителство„, не спести суперлативи Матиас Корман.

Той отбеляза още, че България от десетилетия притежава макроикономическа стабилност, а в последните години е значителен ръстът на брутния вътрешен продукт, заплатите и производителността на труда. Икономиката ни освен това бързо излязла от последиците от ковид кризата, но ръстът бил стопиран от войната в Украйна и последвалата глобална енергийна криза. Предприети били обаче адекватни мерки като компенсиране на домакинствата и индустрията като чрез преразпределението на свръхпечалбите на енергийните дружества.

Следва да се работи и за увеличаване на доходите и социалните плащания, но балансирано, подчертават от ОИСР. „Трябва да сте предпазливи, за да не доведе това да увеличаване на инфлацията. Така например компенсациите трябва да са насочени към тези, които имат истинска нужда“, препоръча председателят на ОИСР.

Снимка: БГНЕС

Други основни констатации на доклада са нуждата от преодоляване на проблеми като демографската криза и рязкото свиване на населението в трудоспособна възраст, намаляване на младежката безработица, повишаването на производителността на труда, повишаване на събираемостта на данъците, справяне с проблеми като корупцията и укриването на данъци (например над 49% от работещите се осигуряват на минимална заплата). Освен това – трябва да се работи и за заместващи въглищата енергийни мощности.

Донев акцентира именно върху една от основните препоръки в доклада на ОИСР – финансовата стабилност, като подчерта, че въпреки повишените социални плащания и разходи за компенсации бюджетният дефицит за 2022 година останал в рамките на 3%. Заради политически решения в миналото обаче, не пропусна индиректно да визира последния редовен кабинет „Петков“, имало опасност да се излезе от тези рамки. Затова призова следващите правителства да водят разумна бюджетна политика.

Малко след брифинга, който се състоя в Министерски съвет, от Министерство на правосъдието разпространиха прессъобщение, в което се казва, че ОИСР настоява за създаване на ефективни механизми за разследване на главния прокурор и и разследващ орган за борба с корупцията.

Прессъобщението се позовава на годишния икономически преглед на ОИСР за България.

Снимка: БГНЕС

По отношение на антикорупционната политика в документа е отбелязано, че създаването на нов орган с разследващи правомощия е добре дошло, но по-голяма прозрачност и по-строги разпоредби биха помогнали за разкриването и докладването на случаи на корупция.

В доклада се сочи, че корупцията в България продължава да налага високи разходи по сделките, а в публично-частните транзакции има малко проверки и механизми за регулиране, което дава възможност за корупция.

Положително е оценена защитата на лицата, подаващи сигнали за корупция, която вече е залегнала в закона, но въпреки това според ОИСР системата за разкриване и разследване на корупцията е разпокъсана, което оставя някои сиви зони.

Отправят се препоръки държавата да продължи да разработва и да приеме ефективни мерки за ограничаването на корупцията, да разшири правомощията на органите за разкриването и разследването й, така че да се обхванат цялата икономика. „Всички предложени сделки, включващи значителни суми публични средства или публични активи, да подлежат на проверка за конфликт на интереси„, пише още в анализа.

Снимка: БГНЕС
spot_img
spot_img
Тодор Стефанов
Тодор Стефановhttp://www.news24sofia.eu
Тодор Стефанов е най-разпознаваемото лице на „новата“ българска журналистика. Той е един от първите представители на младата журналистиката в България и е от малцината, които преди повече от няколко години насочиха прожекторите към живота на т.нар. „изгонените сираци”. Наричат го скандален, нецензурен, циничен, но думата, която го определя е една – истина. Стефанов винаги показва истината, дори, когато тя не се харесва на никого. Култовите му текстове в най-успешните български вестници са четени от млади поколения българи. Името на Стефанов отдавна вече е нарицателно, заради скандалните му електронни репортажи, необикновените статии за обикновени хора и обществените експерименти, които той провежда – и в медиите, и на хартия. Разкритията на Тодор Стефанов, относно случващото се в социалните домове с изоставените български деца, също са пример за постоянството в работата му. Данните за тези ужасяващи злоупотреби стигат и до Европейския Парламент, с което мащабът на журналистическата му работа се увеличава значително.

Още от рубриката

Хиляди грузинци с европейски знамена срещу закона за чуждестранните агенти

Няколко хиляди грузинци и днес излязоха по улиците в...

Финалът на Евровизия ще е без един от фаворитите

Нидерландският изпълнител Йост Клайн, който бе и един от...

Още едно дете е прието в болница след хранително отравяне в Сливен

В детското отделение на МБАЛ "Д-р Иван Селимински" в...

Нова полева болница заработи в Газа

Израелските военни съобщиха в събота, че в централната част...

Петролният завод в Башкирия спря производство след украинска атака с дрон

Руският нефтопреработвателен, нефтохимически и торов комплекс "Газпром Нефтехим Салават",...

Хамас съобщи за още един починал заложник в Газа

Палестинската групировка "Хамас" съобщи в събота, че още един от...

Руският премиер обяви промени в кабинета

Михаил Мишустин, наскоро преназначен от руската Държавна дума за...

Реклама

spot_img

Продължете да четете

Проф. Владимир Чуков: Войната в Газа е тази, която сега размества пластовете

Все още няма окончателно решение след мирните преговори между...

Арестуваха четирима, отвлекли непълнолетна в Кърджали

Арестуваха четирима, отвлекли непълнолетно момиче в Кърджали. Това съобщиха...

Мъж е нападнал бившия кмет на Берлин

Мъж е ударил с тежък предмет бившия министър по...

Над 200 са жертвите на наводненията в Кения

Очаква се дъждовете да се усилят

РЕКЛАМА

spot_img

РЕКЛАМА

spot_img

Общество

РЕКЛАМА

https://www.gerb.bg/bg

Криминални

РЕКЛАМА

https://www.gerb.bg/bg
https://www.gerb.bg/bg