Реклама

https://www.gerb.bg/bg

КСНС консенсусно: Не срокове, а реални резултати от Р Северна Македония (СНИМКИ/ВИДЕО)

Снимка: БГНЕС

В отношенията с Република Северна Македония България препотвърджава позицията си до този момент и няма да даде зелена светлина за преговори за членство в ЕС. Препотвърждава се и позицията за Република Албания.

Консултативният съвет по Национална сигурност след шестчасово заседание днес излезе с обща позицията, прочетена от президента Румен Радев в присъствието на всички членове на съвета.

Всички парламентарни групи са обединени около това, че Република Северна Македония трябва да спазва условията в договора за добросъседство от 2017 година и да не нарушава правата на македонските българи, за да получи зелена светлина от България за членство в Европейския съюз.

Не срокове, а реални резултати иска България от Република Северна Македония. Започването на преговорите не може да се обвързва със срокове, категорични са от КСНС.

Държавният глава изказа специална благодарност за усилената работа и постигнатия консенсус на срещата.

В изявлението се припомня принципната позиция, от която България не отстъпва, за подкрепа за еврочленство на Западните Балкани и на РСМ. Припомня се и това, че България е първата държава, която е признала независимостта на Македония през далечната 1992 г. и че не е отстъпвала от тази си позиция и подкрепа. Посочват се и решенията, както на МС, така и на Народното събрание в подкрепа на Договора за добросъседство и сътрудничеството.

Акцент обаче се поставя на неизпълнението на този Договор, а една от констатациите е, че в последните четири години РСМ не е положила нужните усилия за изпълнение на ангажиментите по този договор.

В последните години не само не се забелязват положителни крачки, но и обратното – ескалация и публични атаки спрямо българи, които се заявяват като такива, и спрямо Българската държава.

Страната ни никога не е отричала и не отрича правото на гражданите на РСМ да се самоопределят на базата на собственото си самосъзнание, както и да ползват совите езици според конституцията на своята държава.

Снимка: БГНЕС

„В същото време България държи на пълното равноправие на македонските българи с останалите части от народи в РСМ с изричното изписване в тяхната конституция“, заяви президентът и подчерта, че това са 120 000 български граждани, които са и граждани на Европейския съюз. „Не могат да бъдат предмет на преговори правата на българските граждани„, отсече държавният глава.

Участниците в КСНС се обединиха около мнението, че са необходими всеобхватни, целенасочени и ресурсно осигурени действия за възстановяване на доверието и активизиране на двустранното сътрудничество между България и РСМ във всички области от взаимен интерес„, каза президентът.

От особено значение са проектите, осигуряващи транспорта, дигитална и енергийна свързаност с акцент върху Коридор 8.

Необходими са всеобхватни и целенасочени и ресурсоосигурени дейности за възстановяване на сътрудничеството между двете държави, като се акцентира на изграждане на инфраструктурна свързаност чрез изграждането на транспортен коридор номер 8 – като автомагистрала, жп връзка и енергийна свързаност, обединили са се участниците в КСНС.

Приети са следните решения:

При провеждане на вътрешната политика Министерският съвет да спазва националната позиция на България, като спазва изискванията от Договора през 2017 г, Рамковата позиция от 2019 г. и декларацията на 44-ото Народно събрание;

Даването на съгласие за началото на преговори за влизане на РСМ в ЕС да не се обвързва със срокове, а с реални резултати, особено по отношение на македонските българи;

Изпълнителната власт да продължи да работи за отчитане на изпълнението на Договора от 2017 г. в преговорния процес за членство на РСМ в ЕС;

Изпълнителната власт да изготви и обезпечи план за действие с мерки за постигане на осезаем напредък във всички области на двустранните отношения;

Изпълнителната власт да предложи на партньорите в РСМ създаването на съвместни работни групи по области в съответствие с Договора за добросъседство от 2017 г.

Всички участници в КСНС се обединиха около позицията да бъде активизиран диалогът между България и РСМ, който през последните няколко години буксува на всички нива – бизнес, икономика, инфраструктура, енергийни проекти.

Заседанието на КСНС се провежда броени дни преди подготвяното посещение на премиера Кирил Петков в Скопие на 18 януари, където ще се срещне с бъдещия премиер на югозападната ни съседка Димитър Ковачевски.

Припомняме, че още при встъпването си на власт новият министър-председател Кирил Петков се обяви за „нов подход“ по отношение на воденето на преговорите със Скопие. Така например ще бъдат създадени нови междудържавни комисии, не само в сферата на историята, а в сектор икономика, инфраструктура и култура. Самият Петков пък ще посети столицата на югозападната ни съседка следващия вторник, 18 януари.

Самият премиер Кирил Петков отказа да коментира пред медиите с мотив, че бърза за следваща среща, но стана ясно, че ще следва приетата позиция на КСНС.

spot_img

Реклама

spot_img

Още от рубриката

Фермери искат гаранционен фонд за преодоляване на загубите при бедствия

Създаване на гаранционен фонд в подкрепа на земеделските стопани...

48 души вече са жертвите след срутването на магистрала в Южен Китай

Броят на загиналите се увеличи до 48, а спасителните...

Тръмп: Париж и Лондон са неразпознаваеми!

Лондон и Париж са "отворили вратите си за джихада",...

Реклама

spot_img

Продължете да четете

14 жертви и десетки ранени при катастрофа с автобус в Мексико

Превозното средство се е преобърнало на пътя

Латвия: Украйна получи вече оръжие с разрешение да се цели в Русия

Украйна вече получава от някои партньори западни оръжия с...

Китай посредничи на „Хамас“ и „Фатах“

Двете палестински групировки са във вражда от 2007 г.

Терзиев след одита в ЦГМ: Липсват отчетност и прозрачност

ЦГМ не изпълнява точно и пълно задълженията си за...

Португалското правителство отказва да плаща репарации за колониалните престъпления

Правителството на Португалия отказа да изплащането на репарации за...

САЩ са купили 81 изтребителя от Казахстан за над 2 млн. долара

Очаква се машините да бъдат прехвърлени в Украйна

Настимир Ананиев: ЦИК назначи 26 гербера в РИК и един на ПП-ДБ

ГЕРБ и ДПС все още могат да отидат заедно на избори

РЕКЛАМА

spot_img

РЕКЛАМА

spot_img

Общество

РЕКЛАМА

https://www.gerb.bg/bg

Криминални

РЕКЛАМА

spot_img