НАТО: Европа почти е компенсирала американските съкращения в отбраната
Съюзниците в Европа са запълнили повечето празнини в плановете на алианса, но остава недостиг при стратегическите бомбардировачи.
Европейските съюзници от НАТО до голяма степен са запълнили празнините, оставени от Съединените щати в отбранителните планове на алианса. Това заяви в четвъртък върховният командир на НАТО генерал от ВВС на САЩ Алексъс Гринкевич, цитиран от "Ройтерс".
Той добави, че блокът търси заобиколни решения за справяне с оставащите пропуски в няколко области.
"За няколко седмици европейските съюзници до голяма степен са запълнили празнините, оставени от съкращенията на САЩ в Модела на силите на НАТО", каза Гринкевич.
"И в онези малко области, където не са го направили, където в момента нямат подобен капацитет за заместване, ние разглеждаме алтернативни възможности със съответстващ ефект.", каза той.
Припомняме, че САЩ съобщиха на съюзниците си през май, че са решили да намалят военните способности, предоставени на трансатлантическия алианс в криза, което повдигна неотложни въпроси, докато лидерите се подготвят за срещата на върха на НАТО в Анкара на 7-8 юли.
Според Гринкевич, този ход има за цел постепенно да сложи край на "нездравословната съзависимост" от американските сили, тъй като Вашингтон е изправен пред потенциал за едновременни конфликти в множество театри на военните действия.
В средата на юни генералният секретар на НАТО Марк Рюте заяви, че други съюзници увеличават приноса си и ще запълнят "много" от празнините, но не даде никакви подробности.
Позовавайки се на източник от НАТО, "Ройтер" съобщи в сряда, че на срещата на върха в Анкара следващата седмица НАТО ще обяви, че европейските му членове са запълнили почти всички празнини, оставени от Съединените щати в отбранителните планове на алианса.
Основната празнина, която НАТО все още се бори да запълни, е в стратегическите бомбардировачи, където САЩ заявиха, че ще предоставят само един самолет вместо два, каза източникът, пожелал анонимност.
САЩ не разкриха публично подробности за своите съкращения, но те варират от самолети за зареждане с гориво до изтребители, дронове и кораби, според данни, предоставени на Ройтерс от военен източник.
Броят на американските изтребители F-15 и F-15E, достъпни за НАТО, ще намалее с една трета до 99, а броят на дроновете MQ-4 и MQ-9 Reaper - наполовина до 12, според източника.
Броят на самолетите за зареждане с гориво KC-135 и KC-46 ще намалее от 79 до 63, като ще бъдат разпределени само един стратегически бомбардировач и самолетоносач, вместо два.
Броят на морските патрулни самолети ще намалее от 26 до 15, броят на разрушителите ще намалее от 17 до девет, а единствената подводница, носеща крилати ракети, също ще бъде изключена от ангажиментите.
Алиансът е под безпрецедентен натиск, като някои европейски страни са обезпокоени, че Вашингтон може да изпълни многократните заплахи на президента на САЩ Доналд Тръмп за изтегляне.
Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. Вижте нашата политика за бисквитките повече тук.Приемам
Съдържанието на News24sofia.eu и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на агенция News24sofia.eu, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на News24sofia, посочване на източника и добавяне на линк към www.www.news24sofia,eu. Използването на графични и видео материали, публикувани в News24sofia.eu , е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
Този сайт е защитен от Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.
Copyright © 2026 - Информационна агенция News24Sofia. Всички права запазени.