Хиляди чехи излязоха на протест срещу плана на правителството на Андрей Бабиш за преразглеждане на финансирането на обществените радио- и телевизионни оператори. Демонстрацията се проведе на 21 юни в столицата Прага, съобщава Асошиейтед прес.

Протестиращите се събраха пред офисите на чешката обществена телевизия в Прага, за да изразят подкрепата си за медиите ден преди служителите им да планират предупредителна стачка.

Според плана, одобрен миналата седмица, общественото радио и телевизия ще се финансират от държавния бюджет от следващата година, а не от такси, плащани от физически лица, домакинства и фирми. Според критиците промяната ще даде на трипартийното коалиционно правителство средство да поеме контрол над медиите, следвайки примера на популистките правителствата на Роберт Фицо и Виктор Орбан.

Правителственият план, който бе критикуван от международни медийни организации, ще даде на медиите около 15% по-малко пари, отколкото имат тази година. Той не съдържа гаранции за финансиране в бъдеще.

Директорите на общественото радио и телевизия заявиха, че това ще изисква от тях да съкратят стотици служители.