Британският министър-председател Киър Стармър обяви днес, че подава оставка като премиер на Обединеното кралство и лидер на Лейбъристката партия. Решението идва след седмици на нарастващ вътрешнопартиен натиск, поредица от политически сътресения и отслабваща обществена подкрепа за правителството. 

Стармър пое управлението на страната след убедителната победа на Лейбъристката партия на парламентарните избори през 2024 г., но през последните месеци се изправи пред сериозни критики както от опозицията, така и от представители на собствената си партия. Лошите резултати на местните избори, оставките на високопоставени министри и призивите на десетки депутати за смяна на ръководството допринесоха за решението му да се оттегли

В изявлението си Стармър заяви, че е взел решението в интерес на страната и на партията, като ще остане на поста до избирането на негов наследник. Очаква се новият лидер на Лейбъристката партия да бъде определен през следващите месеци, като сред основните фаворити е Анди Бърхам. 

Оставката на Стармър бележи края на управление, продължило по-малко от две години, и поставя началото на нов етап в британската политика. Предстоящият избор на нов лидер ще бъде от ключово значение за бъдещето на Лейбъристката партия и за политическата стабилност на Обединеното кралство.