България е страната с най-висок дял на пушачите в Европейския съюз – 37% от населението употребява тютюневи изделия. Това показват данни, публикувани от Европейския парламент, които сравняват нивата на тютюнопушене във всички държави членки.

След България се нареждат Гърция с 36% и Хърватия с 35%, а четвърта е Румъния с 34%. В челната шестица попадат още Латвия (33%) и Австрия (32%).

Средното ниво за Европейския съюз е 24%, което означава, че делът на пушачите в България е с 13 процентни пункта по-висок от средния за общността. Страната остава значително над европейските показатели въпреки усилията за ограничаване на тютюнопушенето през последните години.

В групата на държавите с най-ниски нива на пушене са Швеция (8%), Нидерландия (11%), Дания (14%) и Финландия (15%). Данните показват сериозни различия между отделните страни в ЕС по отношение на разпространението на тютюнопушенето.

Европейският съюз си е поставил амбициозната цел до 2040 г. делът на пушачите да бъде намален до едва 5% от населението. На този фон повечето държави членки, включително България, все още се намират далеч от заложената цел.

Според статистиката България ще трябва да постигне най-голям спад сред страните в ЕС, ако иска да се доближи до европейските цели за обществено здраве. Данните подчертават необходимостта от по-ефективни мерки за превенция, информираност и ограничаване на употребата на тютюневи изделия, особено сред младите хора.