Йозгюр Йозел напуска турската опозиция и прави нова партия
Ходът разтърси основната опозиционна сила
Лидерът на турската опозиция Йозгюр Йозел напуска основната опозиционна партия и ще създаде нова формация, на фона на продължаващия от близо две години правен натиск срещу политическите опоненти на президента Реджеп Ердоган. Това съобщи агенция "Ройтерс".
През май 2026 г. турски съд лиши Йозел от титлата му на председател, като анулира конгреса на Републиканската народна партия (РНП) през 2023 г. Опозиционерът посочи, че оставката му не означава, че той се поддава на политически натиск.
Този ход поставя поредното предизвикателство пред Републиканската народна партия, формацията, основана преди повече от век от Мустафа Кемал Ататюрк. Очаква се повечето избиратели и парламентаристи от РНП да последват Йозел в новата му формация.
Съдебното решение от май посочи нередности при провеждането на конгреса на РНП и възстанови Кемал Кълъчдароглу като председател. Йозел и други критици определиха съдебното решение като политически мотивиран "преврат" на фона на безпрецедентен правен натиск срещу РНП, в рамките на който миналата година бе арестуван кметът на Истанбул Екрем Имамоулу.
Кризата в опозицията може да увеличи шансовете на Ердоган да удължи управлението си в страната.
Преди 12 минути
Преди 1 час
Преди 1 час
Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. Вижте нашата политика за бисквитките повече тук.Приемам
Съдържанието на News24sofia.eu и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на агенция News24sofia.eu, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на News24sofia, посочване на източника и добавяне на линк към www.www.news24sofia,eu. Използването на графични и видео материали, публикувани в News24sofia.eu , е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
Този сайт е защитен от Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.
Copyright © 2026 - Информационна агенция News24Sofia. Всички права запазени.