Иран предупреди България заради американски самолети в Безмер (ОБНОВЕНА)
Техеран заплаши с последици при подкрепа за удари срещу Иран
Иран отправи предупреждение към България да не допуска Съединените щати да използват нейна територия за военни операции срещу Ислямската република, предаде "Ройтерс".
Изявлението идва, след като българското правителство съобщи, че ще поиска одобрение от Народното събрание за разполагането на до осем американски самолета-цистерни в авиобаза "Безмер". Самолетите се използват основно за дозареждане с гориво на други военни самолети във въздуха.
Говорителят на иранското външно министерство Есмаил Багаеи заяви, че всяка дейност, която улеснява американски удари срещу Иран, би означавала съучастие в това, което той определи като "агресия и военни престъпления", съобщиха иранските държавни медии.
По думите му България не трябва да се превръща в "съучастник на агресори и нарушители на закона".
Българското правителство възнамерява да разположи американските самолети в авиобаза "Безмер", която се намира на около 260 километра югоизточно от София.
Предупреждението на Техеран идва на фона на подновената ескалация между САЩ и Иран. След разпадането на постигнатото преди месец временно споразумение за прекратяване на огъня двете страни засилиха взаимните удари, което отново повиши опасенията от възобновяване на широкомащабния военен конфликт.
Преди 31 минути
Преди 34 минути
Преди 49 минути
Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. Вижте нашата политика за бисквитките повече тук.Приемам
Съдържанието на News24sofia.eu и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на агенция News24sofia.eu, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на News24sofia, посочване на източника и добавяне на линк към www.www.news24sofia,eu. Използването на графични и видео материали, публикувани в News24sofia.eu , е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
Този сайт е защитен от Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.
Copyright © 2026 - Информационна агенция News24Sofia. Всички права запазени.