Възобновяват доставките по тръбопровода „Дружба“: шанс за деблокиране на заем за Украйна
Унгария и Словакия очакват подновяване на потоците, което може да отпуши 90 млрд. евро помощ от ЕС
Очаква се доставките на руски петрол по тръбопровода "Дружба" към Унгария и Словакия да бъдат възобновени, след като прекъсване от края на януари спря потоците през Украйна. Развитието може да деблокира и заем от Европейския съюз за Украйна в размер на 90 млрд. евро, от който Киев спешно се нуждае, предава "Ройтерс".
Словашкият министър на икономиката Дениса Сакова заяви, че доставките към Словакия се очаква да бъдат възстановени рано в четвъртък. По думите ѝ Украйна е уведомила страната, че в Беларус е започнало повишаване на налягането в системата, необходимо за подновяване на потока.
Унгарската петролна група MOL също съобщи, че е получила уведомление от украинската страна. "Според уведомлението, АД "Укртранснафта" е готова да възобнови транзита на суров петрол до Унгария и Словакия", се казва в изявление на MOL.
По данни на източник от индустрията, Украйна е трябвало да възобнови изпомпването още в сряда, след като президентът Володимир Зеленски обяви ремонтите за приключили и призова ЕС да одобри заема.
Посланиците на страните членки в Брюксел ще подновят обсъжданията по окончателното одобрение на заема, срещу който досега се противопоставяше Унгария. Макар да не участва пряко в него, Будапеща има правомощие да блокира решението. Средствата трябва да покрият около две трети от финансовите нужди на Украйна за 2026 и 2027 г.
Украинският външен министър Андрий Сибига заяви: "Изпълнихме всички наши потвърждения и ангажименти. Направихме всичко... и инфраструктурата беше ремонтирана". "Сега трябва да продължим напред заедно, за да може Украйна да получи заема."
Отделно Германия е била уведомена, че от май казахстански суров петрол няма да достига до рафинерията PCK Schwedt. Според източници Русия е готова да спре транзита от Казахстан по "Дружба" от 1 май, което би засегнало пряко една от най-големите германски рафинерии.
Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. Вижте нашата политика за бисквитките повече тук.Приемам
Съдържанието на News24sofia.eu и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на агенция News24sofia.eu, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на News24sofia, посочване на източника и добавяне на линк към www.www.news24sofia,eu. Използването на графични и видео материали, публикувани в News24sofia.eu , е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
Този сайт е защитен от Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.
Copyright © 2026 - Информационна агенция News24Sofia. Всички права запазени.