МОСВ публикува нов законопроект за депозитната система за отпадъци
Въвежда се такса за напитки в пластмасова бутилка или метален кен
Министерството на околната среда и водите (МОСВ) пусна за обществено обсъждане Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за управление на отпадъците.
Законопроектът предвижда въвеждането на такса за напитки в пластмасова бутилка или метален кен - т.нар. депозит, който ще е в евро и ще се начислява задължително отделно от цената на напитката. Депозитът потребителите могат да си получат обратно, когато предадат опаковката в пункт от новата национална депозитна система за връщане, като това няма да е обвързано с последваща покупка.
Депозит няма да се начислява за депозитните опаковки на напитките, които се консумират от крайните потребители в заведенията за хранене и развлечения, понеже депозитните опаковки са отворени, напитката е консумирана и празните опаковки са върнати на мястото на консумация в съответния обект, се посочва още в законопроекта.
От МОСВ уточняват, че "финансирането на националната депозитна система се предвижда да се осъществява от задължените лица по прилагане на разширената отговорност на производителя, чрез такси, приходи от дейността на системата и непотърсени депозити". Така законопроектът не оказва въздействие върху държавния бюджет.
Целта на промените е привеждане на националното законодателство в съответствие с изискванията на правото на Европейския съюз, по-специално Регламент (ЕС) 2025/40 относно опаковките и отпадъците от опаковки.
"Действащата нормативна рамка не съдържа разпоредби, които да регламентират обхвата на депозитните опаковки, правата и задълженията на участниците, условията за начисляване и възстановяване на депозит, както и функциите на депозитен оператор. Съществуващите системи за разделно събиране на отпадъци от опаковки не осигуряват необходимите нива на събираемост, особено по отношение на пластмасовите бутилки и металните опаковки от напитки. Значителна част от тези отпадъци постъпват в смесения битов отпадък или попадат в околната среда, което води до загуба на ценни ресурси и до увеличаване на разходите за управление на отпадъците. Допълнително, липсата на пряк икономически стимул за крайните потребители, както и фрагментираното разпределение на отговорностите между участниците в системата, ограничават ефективността на съществуващия модел", обяснява МОСВ в мотивите към законопроекта.
Предишният законопроект за депозитната система, изготвен от екипа на бившия екоминистър Манол Генов, беше отхвърлен от бранша, понеже предвиждаше държавата да е единствен оператор на депозитната система. Със сегашния законопроект се предвижда да има национален депозитен оператор.
Преди 3 часа
Преди 3 часа
Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. Вижте нашата политика за бисквитките повече тук.Приемам
Съдържанието на News24sofia.eu и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на агенция News24sofia.eu, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на News24sofia, посочване на източника и добавяне на линк към www.www.news24sofia,eu. Използването на графични и видео материали, публикувани в News24sofia.eu , е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
Този сайт е защитен от Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.
Copyright © 2026 - Информационна агенция News24Sofia. Всички права запазени.