КС реши единодушно да придвижи делото на кабинета срещу парламента за мерките за цените
Конституционният съд (КС) допуска за разглеждане по същество искането на служебното правителство да бъде обявено за противоконституционно решението на Народното събрание (НС) от 13 март 2026 г. за предприемане на мерки срещу ценовия шок вследствие на поскъпването суровия петрол и природния газ.
Решението на КС е прието единодушно на заседание днес с участието на всички 12 конституционни съдии. Определението е прието единодушно.
Припомняме, че по думите на служебния министър на финансите Георги Клисурски приема и приветства духа на решението на парламента, но оспорва правната му форма.
От КС посочват по-подробно аргументите на Министерския съвет (МС). Според кабинета решението противоречи на чл. 4, ал. 1, чл. 8, чл. 105, ал. 1, чл. 106 и чл. 114 от Конституцията и с него недопустимо навлиза в сферата на компетентност на правителството, като задължават Министерският съвет и министърът на финансите, "да приемат актове или да извършват действия извън рамките на установеното от закона". МС счита, че така се нарушава разписания в Конституцията баланс на властите.
"Основополагащо за конституционната демокрация е да се гарантира разумно и съответстващо на принципа на правовата държава съотношение между правомощията на висшите държавни органи и да не се допуска никой от тях да злоупотребява с власт или да властва без овластяване, т.е. - произвол", мотивира се служебното правителство.
Според кабинета решението на парламента не е в съответствие също с разпоредбите от Закона за публичните финанси и Закона за събирането на приходи и извършването на разходи през 2026 г. до приемането на Закона за държавния бюджет на Република България за 2026 г. (удължителния закон за бюджета - б.р.), от Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2026 г. и от Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2026 г. Вносителят изтъква, че в Административнопроцесуалния кодекс (АПК), Закона за нормативните актове, Закона за държавните помощи, Закона за Българската банка за развитие, Закона за експортното застраховане и други закони.
Министерският съвет поддържа тезата, че решението на НС заобикаля конституционно определения ред на регулиране на бюджетната сфера съгласно чл. 105, ал. 1 и чл. 106 от Конституцията. Според вносителя възлагането на Министерския съвет да определя условия и ред за управление на Фонд "Енергийно подпомагане на предприятията и домакинствата", създаден с атакуваното решение на Народното събрание, нарушава предоставените с чл. 114 от Конституцията правомощия на Министерския съвет.
КС конституира като заинтересувани институции и организации, които да представят становища по делото в 30-дневен срок Народното събрание, министъра на финансите, министъра на икономиката и индустрията, "Българска агенция за експортно застраховане" ЕАД и "Българска банка за развитие" ЕАД.
Конституционният съд също така иска писмено правно мнение по предмета на делото от юристите проф. д.н. Дарина Зиновиева, проф. д-р Валери Димитров, доц. д-р Пламена Пенова и доц. д-р Савина Михайлова, като им дава 30-дневен срок.
Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. Вижте нашата политика за бисквитките повече тук.Приемам
Съдържанието на News24sofia.eu и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на агенция News24sofia.eu, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на News24sofia, посочване на източника и добавяне на линк към www.www.news24sofia,eu. Използването на графични и видео материали, публикувани в News24sofia.eu , е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
Този сайт е защитен от Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.
Copyright © 2026 - Информационна агенция News24Sofia. Всички права запазени.