Испания иска ЕС да прекрати споразумението с Израел заради нарушения на международното право
Премиерът Педро Санчес настоява Брюксел да преразгледа отношенията с Тел Авив, позовавайки се на неспазване на човешките права
Испания ще поиска от Европейския съюз да прекрати споразумението за асоцииране с Израел, тъй като правителството в Тел Авив „нарушава международното право“, заяви премиерът Педро Санчес.
„Във вторник, 21 април, испанското правителство ще внесе в Европа предложение Европейският съюз да прекрати споразумението си за асоцииране с Израел, защото правителство, което нарушава международното право, не може да бъде партньор на ЕС. Толкова е просто“, каза Санчес по време на предизборен митинг в Андалусия.
Споразумението за асоцииране между ЕС и Израел, влязло в сила през 2000 г., включва клауза, обвързваща отношенията със спазването на човешките права.
Испания за първи път постави под въпрос това споразумение през февруари 2014 г., когато Санчес и тогавашният ирландски премиер изпратиха съвместно писмо до Европейската комисия с искане за оценка дали Израел спазва задълженията си в областта на човешките права след началото на войната в Газа.
Оттогава позицията на Санчес постепенно се втвърдява, включително във връзка с конфликта в Ливан, което доведе до последното му изявление.
То идва след писмо, изпратено в петък до Европейската комисия от Ирландия, Словения и Испания, с искане въпросът за споразумението ЕС-Израел да бъде разгледан на следващото заседание на Съвета по външни работи.
Преди 6 минути
Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. Вижте нашата политика за бисквитките повече тук.Приемам
Съдържанието на News24sofia.eu и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на агенция News24sofia.eu, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на News24sofia, посочване на източника и добавяне на линк към www.www.news24sofia,eu. Използването на графични и видео материали, публикувани в News24sofia.eu , е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
Този сайт е защитен от Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.
Copyright © 2026 - Информационна агенция News24Sofia. Всички права запазени.