Хранителен скандал в Дряновско над 6,5 тона месо и продукти за унищожаване
Плесен, липса на етикети и опасни условия в предприятие в Соколово БАБХ спря част от дейността заради риск за здравето на хората
Над 6,5 тона храни са насочени за унищожаване след проверки в няколко обекта на фирма в дряновското село Соколово, съобщиха от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Част от дейността на предприятие на фирмата за добиване и преработка на месо е спряна заради допуснати нарушения.
Инспекторите за установили, че се съхраняват храни при несъответстваща на изискванията температура и без етикети на български език. Открити са също продукти с нарушена цялост на опаковките. Констатирано е и лошо хигиенно и техническо състояние на помещения и оборудване.
В един от обектите са засечени значителни количества храни от животински произход без задължителна идентификационна маркировка, включително близо 3 тона свински глави, телешко месо, агнешки продукти и осолени черва в бидони.
От БАБХ обясняват, че проследимостта на храните не може да бъде гарантирана и това създава риск за здравето на потребителите. Заради нередностите ще бъдат унищожени общо 6596,9 кг. хранителни продукти.
Проверката разкрива и сериозни проблеми със сградния фонд и оборудването на фирмата. В хладилни камери на предприятието имало плесен по тавани и стени, корозирали врати, както и ръждясало технологично оборудване. В част от производствените помещения стенните покрития били с лющещи се повърхности, а ъглите между пода и стените - в незадоволително хигиенно състояние.
Нарушения са установени и в млекопреработвателно предприятие, предприятие за имитиращи продукти, хладилна складова база и склад за търговия на едро на същата фирма - използване на помещения не по предназначение, нарушена поточност на производството, непълно или неточно водене на технологични дневници, несъответствия между реално прилаганите технологични процеси и утвърдената документация и др.
Освен това в хладилни бази са открити млечни и имитиращи продукти без идентификационна маркировка и плесенясал кашкавал, който не е бил отделен и насочен за унищожаване съгласно нормативните изисквания.
За всички обекти на фирмата ще бъдат предприети допълнителни административни действия, включително издаване на предписания за отстраняване на нередностите и последващ контрол за тяхното изпълнение.
Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. Вижте нашата политика за бисквитките повече тук.Приемам
Съдържанието на News24sofia.eu и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на агенция News24sofia.eu, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на News24sofia, посочване на източника и добавяне на линк към www.www.news24sofia,eu. Използването на графични и видео материали, публикувани в News24sofia.eu , е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
Този сайт е защитен от Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.
Copyright © 2026 - Информационна агенция News24Sofia. Всички права запазени.