Евангелисти в САЩ критикуват политики на Тръмп
Проучване показва, че мнозина не виждат съответствие между християнските ценности и позициите му за Иран и имиграцията
Около половината от евангелистките християни в САЩ смятат, че политиката на президента Доналд Тръмп по отношение на войната с Иран и имиграцията не съответства на християнските ценности, показва съвместно проучване на "Ройтерс" и "Ипсос".
Според анкетата, проведена между 3 и 8 юни сред 4531 пълнолетни американци, 54% от евангелистите са заявили, че използването на военна сила срещу Иран не е в съответствие с тяхното разбиране за християнството. Обратното мнение са изразили 41% от анкетираните.
Подобни резултати се наблюдават и по отношение на имиграционната политика на администрацията. Според 51% от евангелистите подходът на правителството към миграцията противоречи на християнските ценности, докато 44% смятат, че е съвместим с тях.
Въпреки това подкрепата за Тръмп сред евангелистките християни остава значително по-висока от средната за страната. Одобрението към президента сред тази група е 52%, при 35% сред всички пълнолетни американци. В същото време подкрепата е намаляла спрямо август миналата година, когато е достигала 61%.
Евангелистките християни са сред най-важните електорални групи за Републиканската партия и изиграха ключова роля за победата на Тръмп на президентските избори през 2024 г. Данни на изследователския център "Пю" показват, че 81% от белите евангелисти са гласували за него, срещу 16% за кандидата на демократите.
Говорител на Белия дом защити политиката на президента, като заяви, че той е защитил религиозните свободи и е помилвал активисти против абортите, осъдени за различни нарушения. Според администрацията Тръмп е направил повече за християнските американци от всеки друг президент.
Проучването показва също, че много евангелисти са критични към справянето на администрацията с поскъпването на живота, което се превръща във все по-значим политически фактор преди междинните избори за Конгреса през ноември.
Статистическата грешка на проучването е плюс-минус 2 процентни пункта.
Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. Вижте нашата политика за бисквитките повече тук.Приемам
Съдържанието на News24sofia.eu и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на агенция News24sofia.eu, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на News24sofia, посочване на източника и добавяне на линк към www.www.news24sofia,eu. Използването на графични и видео материали, публикувани в News24sofia.eu , е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
Този сайт е защитен от Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.
Copyright © 2026 - Информационна агенция News24Sofia. Всички права запазени.