Реклама

https://www.gerb.bg/bg

Станимир Панайотов: Скоро Борисов ще смекчи позицията си за Северна Македония

Съвсем скоро премиерът Бойко Борисов и кабинетът ще смекчат позицията си за Северна Македония. Това прогнозира пред БНР Станимир Панайотов, научен сътрудник към Института за социални и хуманитарни науки – Скопие и в Центъра за академични изследвания в София.

Според скопския научен сътрудник твърдата позиция на външния министър Екатерина Захариева или на кабинета, щяла да стане скоро за посмешище в международен план основно.

Станимир Панайотов и припомни политиката на премиера Борисов често: „да хвърля под автобуса своите политически колеги и партньори„.

По думите на Панайотов премиерът Борисов няма да бъде още дълго на небосклона като лидер и нито един политически лидер не иска да бъде запомнен, особено в международната история, като разединител„. Той очаква скоро премиерът Бойко Борисов да смекчи позицията си, както често прави и да се опита да се превърне в добрия бащица-обединител на Западните Балкани.

Изборът, който отдавна е направила българската историческа наука, в момента отеква и се отразява в политическа кампания, твърди скопският учен.

До голяма степен това вето е заложничество на партията на т.нар. българско ВМРО, които за пръв път от създаването си в началото на 90-те години имат възможност да изнесат собствените си тези на международната сцена. Това е много важен момент за българското ВМРО, коментира Станимир Панайотов.

Всяка държава в Европейския съюз има форма на свой собствен национализъм и драматични реакции към местен национализъм. Въпросът е дали този национализъм или патриотизъм е разбираем. Основният проблем е дали ни разбират. Според него сега не ни разбират в Европа, както и македонците не ни разбират, смята научният сътрудник от Скопския университет.

Според него Българското вето към началото на еврочленство от Северна Македония е по-скоро външнополитическо действие и инструмент – налагане на вето, това е само повод за вътрешнополитическо разчистване на сметки с нас самите.

Става дума по същество за вътрешна несигурност, свързана с нашата собствена идентичност, каза Станимир Панайотов от Института за социални и хуманитарни науки – Скопие.

Да бъдеш българин или българеещ се македонец, гражданин на Северна Македония, е просто един алтернативен начин да бъдеш македонски родолюбец. И това много трудно се разбира в България твърди ученият от Северна Македония.

Истината е, че въпреки географската близост – на 200 километра от София, Северна Македония остава изключително далечна за България държава, каза още Панайотов.

Припомняме, македонската академия на науките и изкуствата – МАНИ излезе със свое становище, че македонският език бил на няколко стотин години. Тази лъжа се толерира от македонските медии. Становището на БАН е, че официалният език на Република Северна Македония по своя произход и структурно-типологични характеристики е югозападна писмено-регионална норма на българския език“.

През 2014 г. след като Сдружение „Македонски манифест“ изпрати открито писмо до тогавашния български президент Росен Плевнелиев с искане за признаване на македонския език или македонската азбука и нация, бившият ни посланик в Македония Александър Йорданов заяви в интервю, че македонският език е просто един диалект на българския език. В Македония диалектното говорене е станало официална литературна норма в манастир „Прохор Пчински“ по заповед на Комунистическата партия и то на Югославия, на Югославската комунистическа партия, каза Йорданов.

На 17 ноември, България представи своята позиция за започване на преговори с Р С. Македония – подкрепяме Албания за ЕС, но не и Македония. Следващият Съвет по общи въпроси, на който за последно тази година може да се реши за преговорния процес на Северна Македония, ще бъде на 8 декември.

В споразумението за асоцииране на Северна Македония с ЕС има клауза, че Скопие трябва да спазва сключените споразумения със страните членки и Договора за приятелство с България, така че София не иска нищо ново, каза Георгиев.

След позицията на България за отлагане на началото на европреговорите с Македония министърът на външните работи на Република Северна Македония Буяр Османи заяви, че не е разочарован от решението на България и Скопие иска още днес да продължи преговорите със София. По същото време председателят на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицковски настоя, че България не трябва да блокира за еврочленството, а да признае македонското малцинство.

Припомняме, последното заседание на българо-македонската комисия по историческите въпроси постигна напредък в изработването на обща позиция по темата за 24 май, писмеността и делото на светите братя Кирил и Методий. Това е единствената от общо 14 бележки, свързани с учебниците по история, по която има прогрес. Комисията се събра след като близо година бе прекъснала работата си заради вътрешнополитическата обстановка в Северна Македония и изборите там.

Срещите на комисията се базират на договора за добросъседство между София и Скопие, подписан на 1 август 2017 г. 2019 година.

След като имаше дълго отлагане от македонска страна на заседанията на тази комисия, имаше среща при президента Румен Радев, на която бе решено, че България не дава безусловна подкрепа на Северна Македония за процеса й към присъединяване към ЕС. Преди това вицепремиерът и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов пръв предупреди, че комисията за решаването на въпросите за общата история с Македония не работи.

spot_img

Реклама

spot_img
Тодор Стефанов
Тодор Стефановhttp://www.news24sofia.eu
Тодор Стефанов е най-разпознаваемото лице на „новата“ българска журналистика. Той е един от първите представители на младата журналистиката в България и е от малцината, които преди повече от няколко години насочиха прожекторите към живота на т.нар. „изгонените сираци”. Наричат го скандален, нецензурен, циничен, но думата, която го определя е една – истина. Стефанов винаги показва истината, дори, когато тя не се харесва на никого. Култовите му текстове в най-успешните български вестници са четени от млади поколения българи. Името на Стефанов отдавна вече е нарицателно, заради скандалните му електронни репортажи, необикновените статии за обикновени хора и обществените експерименти, които той провежда – и в медиите, и на хартия. Разкритията на Тодор Стефанов, относно случващото се в социалните домове с изоставените български деца, също са пример за постоянството в работата му. Данните за тези ужасяващи злоупотреби стигат и до Европейския Парламент, с което мащабът на журналистическата му работа се увеличава значително.

Още от рубриката

Радев: Спортът възпитава качества, ценност и характер

Президентът Румен Радев откри международния турнир Sofia Karate Open...

Две жертви при израелска атака на Западния бряг

Израелските сили размениха огън с палестински екстремисти в окупирания...

Иран се подигра на оръжията на Израел – били детски играчки

Външният министър на Иран отказа да признае, че Израел стои...

Реклама

spot_img

Продължете да четете

ПП-ДБ обвиниха ГЕРБ за партизански тактики с договора с Боташ

Мартин Димитров иска договорът да се предоговори

ЕС осъжда ударите на Иран срещу Израел (ВИДЕО)

Брюксел призовава да се избягва ескалация

Двама са арестувани за стрелбата с въздушно оръжие в квартал „Люлин“ в София

Двама души са задържани за стрелбата с въздушно оръжие...

САЩ и Великобритания удрят Иран с нови санкции

Съединените щати обявиха нови санкции срещу Иран, съобщава "Ройтерс". Те...

Васил Терзиев: Вълка иска сам да събори незаконния си хотел

По план върви събарянето на хотела на Румен Гайтански-Вълка...

ФБР разследва рухването на моста в Балтимор

ФБР започна федерално наказателно разследване на срутването на моста...

Главчев и впечатленията му от Европейския съвет в Брюксел

Преди да започне заседанието на Министерски съвет служебният премиер...

РЕКЛАМА

spot_img

РЕКЛАМА

spot_img

Общество

РЕКЛАМА

https://www.gerb.bg/bg

Криминални

РЕКЛАМА

spot_img