Русия ще продължи да предоставя енергийна помощ на Куба
Русия обяви, че ще продължи да предоставя помощ на Куба, съобщава АФП.
"Куба е нашият най-близък приятел и партньор в Карибите и ние нямаме право да я изоставим. Помощта за Куба ще продължи", заяви говорителят на руското Министерство на външните работи Мария Захарова на седмичен брифинг в сряда.
Русия е солидарна с Куба и настоява САЩ да вдигнат "блокадата си върху независима суверенна държава".
Припомняме, че изявлението на Захарова идва ден след като администрацията на президента на Съединените щати Доналд Тръмп позволи на "Анатолий Колодкин" да продължи въпреки продължаващата енергийна блокада на САЩ. Танкерът Aframax влезе в залива Матансас - най-големият супертанкер и пристанище за съхранение на гориво в страната - превозвайки 730 000 барела петрол след триседмично пътуване от Русия.
Куба страда от енергийна криза от януари, когато американските сили отведоха венецуелския президент и кубински съюзник Николас Мадуро.
Неговото отстраняване лиши Куба от един от основните ѝ доставчици на петрол.
Енергийната криза доведе до чести прекъсвания на електрозахранването страната с 10 милиона души население. Болниците, обществения транспорт и селскостопанското производство са на ръба на колапса.
Кубинците, включително министърът на енергетиката и мините Висенте де ла О Леви, приветстваха пристигането на кораба.
"Благодарим на правителството и народа на Русия за цялата подкрепа, която получаваме. Ценна пратка, която пристига на фона на сложната енергийна ситуация, пред която сме изправени", написа той в социалните мрежи.
Тръмп заяви, че "няма проблем" с изпращането на петрол от Русия на острова, заявявайки, че е позволил преминаването му по хуманитарни причини.
"Куба е свършена. Те имат лош режим. Те имат много лошо и корумпирано ръководство и дали ще получат лодка с петрол, няма да има значение", каза той.
Горивото дава на кубинското правителство глътка въздух на фона на нарастващия натиск от администрацията на Тръмп.
Куба произвежда едва 40 процента от необходимото си гориво и разчита на внос, за да поддържа енергийната си мрежа. Експерти казват, че пратката може да произведе около 180 000 барела дизел, достатъчно, за да задоволи дневното търсене на Куба за девет или десет дни.
Европейската комисия (ЕК) отпусна допълнителна помощ в размер на 2 милиона евро за Куба, за да се справи с влошаващи се хуманитарни условия в страната.
Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. Вижте нашата политика за бисквитките повече тук.Приемам
Съдържанието на News24sofia.eu и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на агенция News24sofia.eu, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на News24sofia, посочване на източника и добавяне на линк към www.www.news24sofia,eu. Използването на графични и видео материали, публикувани в News24sofia.eu , е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
Този сайт е защитен от Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.
Copyright © 2026 - Информационна агенция News24Sofia. Всички права запазени.