Партията на Курти печели изборите в Косово
Липсата на мнозинство обаче налага трудни коалиционни преговори.
Партията на косовския премиер Албин Курти спечели най-много гласове на предсрочните избори в неделя, съобщава АФП.
Той обаче няма да разполага с достатъчно мнозинство, за да управлява самостоятелно, като предстоят трудни преговори за формиране на коалиция.
На третите избори в Косово за малко повече от година партията на Курти "Ветевендосе" спечели близо 43% от гласовете, според резултатите от почти всички избирателни секции.
Вотът отбеляза и ниска активност.
Опозиционната Демократическа партия на Косово (ДПК) и Демократичната лига на Косово (ДЛК) събраха съответно 21% и 17% от гласовете.
Изборите се проведоха на фона на нарастващо недоволство на избирателите от застоя в най-младата страна в Европа.
Поляризираният парламент на Косово не успя да избере президент през април, задълбочавайки политическата криза, която обзема страната след неубедителните парламентарни избори през февруари 2025 г.
Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. Вижте нашата политика за бисквитките повече тук.Приемам
Съдържанието на News24sofia.eu и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на агенция News24sofia.eu, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на News24sofia, посочване на източника и добавяне на линк към www.www.news24sofia,eu. Използването на графични и видео материали, публикувани в News24sofia.eu , е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
Този сайт е защитен от Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.
Copyright © 2026 - Информационна агенция News24Sofia. Всички права запазени.