ОПЕК+ увеличава добива на петрол след рязкото поевтиняване на цените
Седем държави ще повишат производството с 188 000 барела дневно през август
Няколко страни от ОПЕК+ планират да увеличат производството си на петрол умерено следващия месец, след като цените на горивата паднаха до нива, невиждани отпреди войната на САЩ и Израел с Иран, съобщава АП.
Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници обявиха в неделя, че седем страни ще увеличат производството на петрол с общо 188 000 барела на ден през август. Това беше петият пореден месец, в който ОПЕК+ се съгласи да увеличи производството на петрол.
Участващите страни са Саудитска Арабия, Русия, Ирак, Кувейт, Казахстан, Алжир и Оман.
"Страните ще продължат да наблюдават и оценяват пазарните условия и в непрекъснатите си усилия за подкрепа на пазарната стабилност те потвърдиха важността на възприемането на предпазлив подход", се казва в изявление на групата производители на петрол.
През последния месец пазарният оптимизъм доведе до срив на цените на суровия петрол преди и след като САЩ и Иран постигнаха междинно споразумение за прекратяване на конфликта помежду си. Като част от по-широк меморандум за разбирателство, Иран се съгласи да позволи на корабите да преминават безпрепятствено през Ормузкия проток, а САЩ се съгласиха да прекратят блокадата на иранските пристанища.
Оттогава все повече търговски кораби преминават през пролива, който преди войната е бил канал за приблизително една пета от световния петрол. Но корабният трафик остава под нивата отпреди войната и напрежението по водния път продължава. Съвместното военно командване на Иран предупреди съвсем наскоро, в четвъртък, че всички петролни танкери, преминаващи през пролива, трябва да използват одобрените маршрути.
Цените на петрола продължават да спадат, докато преговарящите за Иран и САЩ се опитват да постигнат окончателно мирно споразумение. Суровият петрол Brent, международният бенчмарк, се продаваше за под 72 долара за барел малко след откриването на търговията със стоки в неделя вечерта. Това е близо до цената, преди САЩ и Израел да започнат удари срещу Иран в края на февруари - и далеч под покачващите се цени, които през март се покачиха до близо 120 долара за барел.
Войната създаде енергийна криза в голяма част от света. Тъй като повечето кораби бяха блокирани в Ормузкия проток, ограничените увеличения на производството, обещани от ОПЕК+ през предходните месеци, не можаха да противодействат на въздействието върху световните доставки на петрол.
В началото на войната много големи производители на петрол в Близкия изток трябваше да намалят производството, защото суровият им петрол нямаше къде да отиде. S&P Global Energy заяви в неотдавнашна оценка, че не очаква производството на петрол в Персийския залив да се възстанови напълно поне до първото тримесечие на 2027 г.
Енергийни експерти многократно предупреждават, че цените на горивата и потребителските стоки вероятно ще останат високи дълго след края на конфликта.
Преди 14 минути
Преди 19 минути
Преди 28 минути
Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. Вижте нашата политика за бисквитките повече тук.Приемам
Съдържанието на News24sofia.eu и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на агенция News24sofia.eu, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на News24sofia, посочване на източника и добавяне на линк към www.www.news24sofia,eu. Използването на графични и видео материали, публикувани в News24sofia.eu , е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
Този сайт е защитен от Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.
Copyright © 2026 - Информационна агенция News24Sofia. Всички права запазени.