Мащабна атака срещу Москва: Украински дронове удариха ключова петролна рафинерия (ВИДЕО)
Според руските власти няколко дрона са достигнали Московския нефтопреработвателен завод, а над 500 безпилотни апарата са атакували руски региони
Няколко украински безпилотни летателни апарата са успели да атакуват Московския нефтопреработвателен завод (МНПЗ), съобщи кметът на столицата Сергей Собянин в "Макс".
"Силите за противовъздушна отбрана продължават да отблъскват масирана атака. На няколко безпилотни летателни апарата е успяло да достигнат МНПЗ. Предприемат се мерки за ликвидиране на последствията", написа той.
По думите на Собянин, през изминалата нощ са били унищожени 42 дрона, които са летели към Москва. Отломките от безпилотните летателни апарати са паднали на територията на търговския център "Садовод", в резултат на което една от сградите е претърпяла щети.
Освен това на московските летища "Домодедово", "Внуково", "Шереметиево" и "Жуковски" са в сила ограничения за приемане и излитане на самолети.
Това е втората атака срещу рафинерията за последните 48 часа.
Руското министерство на отбраната съобщи, че над 500 дрона са атакували руски региони в нощта срещу четвъртък .
През изминалата нощ системите за противовъздушна отбрана са "прихванали и унищожили" 555 дрона над 17 руски региона, както и анексирали Крим и Азовско море, според ежедневния доклад на руското министерство на отбраната.
От тях "около 180" дрона са били свалени, докато са се приближавали към Москва, съобщи кметът на Москва Сергей Собянин.
ТАСС съобщава, че днешната атака срещу руската столица е най-голямата през последните две години.
На 16 юни по време на атака срещу Москва един от дроновете повреди обект на рафинерията в Подмосковието, предизвиквайки пожар. Той беше локализиран, а след това и потушен.
Тогава в Подмосковието бяха ранени шестима души, включително 13-годишно момиче.
Московският нефтопреработвателен завод е основен доставчик на гориво за руската столица.
Разстоянието до целта от украинската държавна граница е около 500 км.
Това е най-големата рафинерия в Москва.
Тя обслужва значителна част от пазара на горива в руската столица, като доставя големи количества бензин и над 50 % от дизеловото гориво за региона.
Рафинерията е основен доставчик на керосин за летищата в Москва.
Ukrainian long-range drones once again penetrated the heavily protected air defense ring of Moscow, Russia, and struck the Kapotnya refinery. pic.twitter.com/ieofyIjNg7
— (((Tendar))) (@Tendar) June 18, 2026
Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. Вижте нашата политика за бисквитките повече тук.Приемам
Съдържанието на News24sofia.eu и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на агенция News24sofia.eu, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на News24sofia, посочване на източника и добавяне на линк към www.www.news24sofia,eu. Използването на графични и видео материали, публикувани в News24sofia.eu , е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
Този сайт е защитен от Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.
Copyright © 2026 - Информационна агенция News24Sofia. Всички права запазени.