ISW: Украинските удари разкриват слабости в руската отбрана
Военни блогъри предупреждават, че Русия трудно се справя с атаките с дронове
Успешните украински удари с ракети с дълъг и среден обсег продължават да подхранват опасенията на руските военни блогъри относно недостатъчните възможности на Русия в областта на противовъздушната отбрана и лошото вземане на решения от страна на Кремъл, което е оставило Русия и окупираната Украйна уязвими към украински удари. От 6 юли насам украинските сили са нанесли удари по 90 руски петролни танкера в Азовско море в рамките на засилената си кампания за изолиране на окупирания Крим.
Това пише Институтът за изследване на войната (ISW).
Известен руски военен блогър се оплака на 12 юли, че украинските удари предизвикват криза в западните и други части на Русия, отчасти поради "явната небрежност" на руските власти, и подчерта, че Русия няма да може бързо да коригира тези проблеми.
Военният блогър оцени, че руският военноморски флот не може надеждно да защити руските кораби в Азовско море поради бюрократичната инерция и че Русия не може бързо да построи рафинерии или подстанции, които да заменят повредените.
Руски военен блогър, свързан с Кремъл, също така се оплака на 12 юли, че Русия се мъчи да защити танкерите си в Азовско море от украински дронове, главно поради липсата на единна система за защита на корабоплаването.
Военният блогър призова Русия да създаде единна система — вместо такава, която функционира чрез отделни агенции — която да контролира мобилните огневи групи в пристанищата и на танкерите, постоянното наблюдение на маршрутите и разпръскването на руските танкери в конвои.
Друг руски военен блогър заяви на 11 юли, че Русия разчита на модела за противовъздушна отбрана от съветската епоха, който осигурява защита срещу тежки ракетни удари, но не може ефективно да прихване малки украински дронове, летящи на ниска височина.
Военният блогър призова Русия да разшири използването на мобилни огневи групи и екипажи за прихващане на дронове. Украинските кампании за удари на далечно разстояние срещу руската енергийна и военна инфраструктура, както и срещу морските превози на бензин, продължават да разкриват уязвимости в руската система за противовъздушна отбрана и вероятно ще продължат да поставят под въпрос способността на Кремъл да защити Русия и окупираната Украйна от украинските удари.
Русия е неспособна да адаптира системите си за противовъздушна отбрана към бързо променящата се война с дронове.
Преди повече от седмица
Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. Вижте нашата политика за бисквитките повече тук.Приемам
Съдържанието на News24sofia.eu и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на агенция News24sofia.eu, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на News24sofia, посочване на източника и добавяне на линк към www.www.news24sofia,eu. Използването на графични и видео материали, публикувани в News24sofia.eu , е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
Този сайт е защитен от Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.
Copyright © 2026 - Информационна агенция News24Sofia. Всички права запазени.