Реклама

https://www.gerb.bg/bg

БНБ: Възможно най-скоро България да стане част от Еврозоната (ОБНОВЕНА)

Снимка: архив БГНЕС

Нормално е преминаването към еврото да води до съмнения. Тази позиция изрази по време на дискусия за Еврозоната Ивайло Яйджиев, заместник-министър на финансите. В наш национален интерес е да влезем в Еврозоната, категоричен бе той.

Яйджиев отчете, че в момента имаме суверенитет да се откачим от еврото и валутния борд, който ще загубим, ако влезем в клуба на богатите. Ако влезем в Еврозоната ЕЦБ ще има грижа за нас. Еврото е втората най-широко използвана валута в света, обясни заместник-министърът на финансите. Ще бъдем подкрепени от една мощна централна банка, увери Яйджиев. Освен това членството щяло да е добре за финансовата ни система.

Според Любомир Каримански е важно да имаме план за въвеждане на еврото. Той обаче трябва да бъде изпълнен след одобрението на стратегически анализ за ползите от членството в Еврозоната. Можем ли да спазим датата 1 януари 2024?, съмнява се народният представител от ИТН. Той настоява за информационна кампания за всяка фаза от присъединяването.

Управителят на БНБ Димитър Радев изтъкна, че присъединяването към Еврозоната е комплексна тема. Съдбата на процеса зависи от политическата воля на българския парламент, изтъкна той. С момента сме в периферията на ЕС, ако сме в Еврозоната ще сме в ядрото на общността. Сега или възможно най-скоро трябва да станем част от клуба на богатите, според него. Еврозоната не може да бъде заместител на лоша макроикономика политика, предупреди Радев.

Еврозоната изгражда механизми срещу катастрофи и вероятността, по думите му, една страна да влезе във финансова криза е по-голяма ако е в периферията, отколкото ако е част от Еврозоната. Той съветва да се направи анализ на икономическите критерии. България има опит от участие в институции на Еврозоната, каза още гуверньорът на централната банка.

БНБ е интегрирана в механизмите на единния паричен съюз. Най-трудният критерий за членството в Еврозоната за изпълнение е инфлацията, по думите му. Според него вероятно страната ни ще бъде по-благоприятно третирана по този критерий. Членството в Еврозоната, според него, ще увеличи доходите.

Припомняме, че миналата седмица Министерски съвет прие план за приемане на еврото, като се предвижда това да се случи от 1 януари 2024 година.

Николай Василев, бивш министър на икономиката е за незабавно влизане в Еврозоната. Никой от западняците не държи чак толкова да ни приема в Еврозоната, важно е къде е националният ни интерес, по думите му. Относно дали цените ще се удвоят Василев каза, че това е религия, която ще бъде опровергана след влизането ни в клуба на богатите. Въпросът е дали България иска да бъде в клуба или извън клуба на богатите държави, смята той. Василев вижда само позитиви от членството ни в Еврозоната. Според него ще се увеличат доходите като влезем в паричния съюз. Западняците не знаят, че България е в ЕС, не им пука, че сме в ЕС, защото не сме в Еврозоната, поясни Николай Василев. Трябва незабавно да се подготвим за 1 януари 2024, каза той. Бившият министър на финансите Милен Велчев поясни, че мястото ни е в Еврозоната. Колкото по-бързо стигнем там, толкова по-добре, категоричен бе той. Няма да се повиши инфлацията при присъединяването.

По-големи са рисковете за страната ни, ако сме извън клуба на богатите, според него и затова ни трябва котва с лицето на Еврозоната. Десет пъти повече рискове съществуваха при присъединяването към ЕС, отколкото сега в Еврозоната, увери Милен Велчев. Много от тези рискове са се случили, но сега никой не съжалява. По думите му усилията си заслужават. Според Румен Гечев от БСП трябват точни сметки дали трябва да влезем в Еврозоната на 1 януари 2024 година. Полша, Чехия и Унгария не искат да влизат в Еврозоната и трябвало да се каже защо едни страни искат , а други не искат. Еврозоната е one way ticket , предупреди социалистът. Той призна, че никъде няма удвояване и утрояване на цени след членството в клуба на богатите. Да се работи активно, но да си отваряме очите, изтъкна Гечев.

Владислав Горанов, бивш министър на финансите призова да не се пречи на властта да върви към датата 1 януари 2024 година. Оставете експертите да си свършат работата, призова той. Горанов не смята, че трябва да чакаме присъединяването към Еврозоната. Да не губим време, призова бившият министър на финансите. Не блокирайте техническия процес, докато чакате анализ, настоя той. Икономическият и социален съвет е против забавяне на процеса, против провеждане на референдуми по темата и създаване на негативно отношение към Еврозоната.

Може би ни трябва и малко късмет, затова се надявам са уцелим тайминг, каза министърът на енергетиката Александър Николов.

Той постави въпроса дали има риск България да стане част от Еврозоната, когато общата валута губи конкурентоспособност.

Може да звучи малко грубо, но последните 10 години енергийната политика на Европа ясно показа, че може да има и грешки, изтъкна Николов. Ако базата, за която и да е индустрия е в електроенергийния пазар, а базата за търговията е конкретната валута, може би е време да се зададем въпроса къде биха били тези грешки след две години, допълни министърът.

spot_img

Реклама

spot_img
Тодор Стефанов
Тодор Стефановhttp://www.news24sofia.eu
Тодор Стефанов е най-разпознаваемото лице на „новата“ българска журналистика. Той е един от първите представители на младата журналистиката в България и е от малцината, които преди повече от няколко години насочиха прожекторите към живота на т.нар. „изгонените сираци”. Наричат го скандален, нецензурен, циничен, но думата, която го определя е една – истина. Стефанов винаги показва истината, дори, когато тя не се харесва на никого. Култовите му текстове в най-успешните български вестници са четени от млади поколения българи. Името на Стефанов отдавна вече е нарицателно, заради скандалните му електронни репортажи, необикновените статии за обикновени хора и обществените експерименти, които той провежда – и в медиите, и на хартия. Разкритията на Тодор Стефанов, относно случващото се в социалните домове с изоставените български деца, също са пример за постоянството в работата му. Данните за тези ужасяващи злоупотреби стигат и до Европейския Парламент, с което мащабът на журналистическата му работа се увеличава значително.

Още от рубриката

Атанас Атанасов: Аферата с Митниците отклонява вниманието от Нотариуса

Аферата в "Митниците" е измислен сюжет. Това е активно...

Русия временно отстрани свещеник, отслужил панихида в памет на Навални

Руският православен свещеник, отслужил панихидата за покойния руски опозиционен...

Елена Йончева не вярва на Делян Пеевски, но той повярвал в работата й

"Към момента само съм номинирана за евродепутат, но не...

Десислава Петрова: Няма сделка между прокуратурата и Живко Коцев

Живко Коцев сам е поискал да свидетелства, след като...

Шалапатова: 100 лв. е неадекватно подпомагане на пенсионер

Никой не познава дали пенсионерите с минимална пенсия от...

Реклама

spot_img

Продължете да четете

КНДР проведе учения за ядрена контраатака

Северна Корея проведе първите учения за ядрена контраатака, ръководени...

Законотворчество като реденето на жълтите павета

Законодателната дейност в България в последната една година е...

Al Jazeera: Израелски безпилотни самолети засилват наблюдението над Рафах

Израелските безпилотни самолети са засилили дейността си над Рафах. Това...

Протестиращи искат законови промени за тестването на шофьори

Протестиращите се събраха край езерото Ариана в София

ИТН има готов отбор да побеждава

"Има такъв народ" има готов отбор да побеждава. В...

Обвиняват в тероризъм 16-годишния нападател от Сидни

16-годишното момче, арестувано за атака с нож срещу популярен...

РЕКЛАМА

spot_img

РЕКЛАМА

spot_img

Общество

РЕКЛАМА

https://www.gerb.bg/bg

Криминални

РЕКЛАМА

spot_img