Реклама

https://www.gerb.bg/bg

3057 ограничителни заповеди, 2500 жени са подали жалби за домашно насилие

В България не се води официална статистика колко са пострадалите от домашно насилие – както жени, така и мъже и деца. Само МВР поддържа данни, според които за 2020 г. българските съдилища са издали 3057 ограничителни заповеди. 349 от тях са за насилие спрямо мъже, 898 спрямо деца и най-много – 2500 спрямо жени.

Това отчете омбудсманът Диана Ковачева по време на онлайн обсъждане на законопроекта на Закона за домашното насилие, в който общественият посредник предлага ключови промени.

Ковачева съобщи и данните на неправителствените организации, според които само по време на извънредното положение до два пъти са се увеличили обажданията със сигнали на домашно насилие.

По данни на гражданския мониторинг по време на домашно насилие в партньорска връзка са убити 15 жени, а в медиите е съобщено за още пет жертви. По време на пандемията от март месец са убити най-голям брой жени по време на домашно насилие – 9.

Очаквано – жените най-често са потърпевши, а омбудсманът отбеляза, че липсват изобщо данни за насилие спрямо хората с увреждания, възрастните и децата. Според закона насилието може да бъде извършено от 10 различни категории лица.

Диана Ковачева се спря и на феномена меки форми на насилие, които не оставят синини„, за които не се води статистика, но имат масов характер и се прилагат от и спрямо двата пола.

Омбудсманът представи и друго изследване, според което над 5% от жените и 4% от мъжете са били жертви на психическо насилие, 2% от жените и 3% от мъжете – на контролиращо поведение. „Пострадалите често мълчат, проблемът излиза на повърхността, чак когато има жертви преки или косвени“, отбеляза Ковачева. В тази връзка омбудсманът поиска парламентът да разгледа законопроекта й още през този мандат и обобщи своите посоки за промени в Закона за домашното насилие:

– – Първото предложение е свързано с по-лесен достъп на жертвите до закона и до правоприлагащите институции, тъй като решенията на жертвите на домашното насилие трудно си прокарват път. Трудното доказване е пречка пред правоприлагащите органи

– Да се осигури и гарантира закрила и превенция.

– Отпадане на системен тормоз, в смисъл – за да бъде наказан насилник, той трябва да има три регистрирани акта, но има случаи, в които насилието отнема човешки живот от един път.

 Инкриминиране на всички форми на домашно насилие, които трябва да бъдат дефинирани, така че да бъдат наказани нарушителите и да има реално санкционирани лица.

– Акцент върху психичното насилие, което много трудно се доказва.

– Увеличаване на кризисните центрове, в цяла България има само 12 центрове за жени и създаването на регистър на жертвите на домашно насилие.

– Важно е ранното разкриване на проблема, за да бъде ранно пресечен.

Ковачева отбеляза, че предлага само „дефиниции, които да са само основа за дискусията днес„.

На дискусията са поканени и присъстват експерти, НПО и депутати от правна комисия, които първи ще разглеждат предложения законопроект.

Проектът, който ще бъде внесен в НС, трябва да е по-съвършен и реално работещ„, отбеляза общественият защитник.

Мнението си по темата изказа и правосъдният министър Десислава Ахладова.

Тя отбеляза, че чрез промените в закона се разширява кръгът на лицата, пострадали от домашно насилие, които могат да търсят защита, разширяват се мерките, които да се прилага от компетентните органи, както и създаването на орган, който да следи проблема, а от проекта се регламентират програми за домашно насилие.

Домашното насилие е изключително тежък проблем на българското общество. По данни на проведено национално изследване на тема „Насилие“ през 2019 – ¾ от всички случаи на насилие са именно домашно.

Увеличил се е броят на издадените заповеди, а през март – май 2020 г. е нараснал броят на жертвите на домашно насилие с 9″, докладва министърът на правосъдието, която завърши изказването си с риторичен въпрос: „Все пак можехме ли да спасим жени и деца, жертви на домашно насилие„, запита Ахладова. 

spot_img

Реклама

spot_img
Тодор Стефанов
Тодор Стефановhttp://www.news24sofia.eu
Тодор Стефанов е най-разпознаваемото лице на „новата“ българска журналистика. Той е един от първите представители на младата журналистиката в България и е от малцината, които преди повече от няколко години насочиха прожекторите към живота на т.нар. „изгонените сираци”. Наричат го скандален, нецензурен, циничен, но думата, която го определя е една – истина. Стефанов винаги показва истината, дори, когато тя не се харесва на никого. Култовите му текстове в най-успешните български вестници са четени от млади поколения българи. Името на Стефанов отдавна вече е нарицателно, заради скандалните му електронни репортажи, необикновените статии за обикновени хора и обществените експерименти, които той провежда – и в медиите, и на хартия. Разкритията на Тодор Стефанов, относно случващото се в социалните домове с изоставените български деца, също са пример за постоянството в работата му. Данните за тези ужасяващи злоупотреби стигат и до Европейския Парламент, с което мащабът на журналистическата му работа се увеличава значително.

Още от рубриката

Атанас Атанасов: Аферата с Митниците отклонява вниманието от Нотариуса

Аферата в "Митниците" е измислен сюжет. Това е активно...

Русия временно отстрани свещеник, отслужил панихида в памет на Навални

Руският православен свещеник, отслужил панихидата за покойния руски опозиционен...

Елена Йончева не вярва на Делян Пеевски, но той повярвал в работата й

"Към момента само съм номинирана за евродепутат, но не...

Десислава Петрова: Няма сделка между прокуратурата и Живко Коцев

Живко Коцев сам е поискал да свидетелства, след като...

Шалапатова: 100 лв. е неадекватно подпомагане на пенсионер

Никой не познава дали пенсионерите с минимална пенсия от...

Реклама

spot_img

Продължете да четете

Британските консерватори отстраниха депутат за злоупотреби със средства

Това е пореден удар за закъсалата Консервативна партия

Две жертви при израелска атака на Западния бряг

Израелските сили размениха огън с палестински екстремисти в окупирания...

Подобряват условията на живот и лечение на психично болните

Депутатите приеха на първо четене на Законопроект за изменение...

Радев поде кампания за домакинство на Зимните младежки олимпийски игри 2028 г.

Президентът Румен Радев предлага България да се кандидатира за домакин...

17 сгради в София отново стават културни ценности?

Столичният кмет иска да бъде възстановен статутът на недвижими...

РЕКЛАМА

spot_img

РЕКЛАМА

spot_img

Общество

РЕКЛАМА

https://www.gerb.bg/bg

Криминални

РЕКЛАМА

spot_img